Punkový hrdina Pete Doherty dostal v Praze milostné dopisy i oblečení

Jiri-Vanek

Třetí deska skupiny Babyshambles ukázala, že britský floutek Pete Doherty je aktuálně ve velké formě. Potvrdil to i koncert v pražském Lucerna Music Baru. Doherty s podporou výborně sehrané kapely ukázal, že i když je punk dávno mrtvý, jeho odkaz jde i v roce 2013 rozvíjet poctivě a elegantně.

V létě 2012 dal Pete Doherty přednost odvykačce v Thasku před účastí na festivalu Rock for People. Tenhle dluh splatil už letos v červnu při svém sólovém, v rámci možností komorním koncertě v Paláci Akropolis (fakt, že během komorního vystoupení většinou nevykalíte lahvinku whisky, nechme raději stranou). Tentokrát Doherty Praze věnoval nášup a přijel s plnou polní. O dalším reunionu kultovních The Libertines sice může pražský divák jen snít, při turné k nové desce Babyshambles Sequel To the Prequel se ale (zaplať Sid Vicious!) na Prahu dostalo.

Poslechněte si Babyshambles v Youradiu

Krátce po půl desáté tak dandy v pruhovaném tričku nastoupil na pódium Lucerna Music Baru se čtveřicí doprovodných muzikantů; obvyklou sestavu Babyshambles doplnil ještě hráč na klávesy. Není na co čekat, řekli si nejspíš muzikanti při sestavování setlistu letošního turné, takže koncert zahájili výbušnou dvojicí Delivery a Nothing Comes to Nothing. Od té chvíle jim Lucerna Music Bar ležel u nohou a publikum bylo připravené sežrat kapele všechno i s chlupama.

Hudebně vycházejí Babyshambles především z post-punkového revivalu, Doherty ale s oblibou přeskakuje i k jiným stylům. To ukázal při I Wish v rytmu ska doplněné pozounem nebo ve Fall From Grace s honky tonk piánem. Skvěle přitom komunikoval s publikem; vděčně přijal několik kousků oblečení (fanynky, pokud příště ponesete Dohertymu darem pokrývku hlavy, zjistěte si předem, že hlavu má váš idol poměrně velikou), přečetl dvojici milostných dopisů a se zarputilou poťouchlostí skákal z pódia do rukou vděčných kotelníků. Dvojice utrápených goril, která ho vždycky stáhla zpátky na pódium, působila až roztomile.

Jestli v úvodu koncertu měly přednost hlavně písničky z poslední desky, ke konci se Doherty vracel hlavně ke skladbám z debutu Babyshambles (Killamangiro, 8 Dead Boys, Pipedown). Škoda, že alespoň jednou nevzpomněl na nějakou píseň z období The Libertines, a také škoda, že to celé tak brzy skončilo. Kapela  zmizela v zákulisí ani ne po hodině. Vstupné ale nikdo nakonec vrátit nechtěl. I když bylo snad čtvrthodinové čekání na přídavek otravné, nakonec se Babyshambles vrátili, zahráli Albion a především svůj největší hit, nihilistickou hymnu Fuck Forever

Co si budeme povídat, dekadence a punk nejsou primárně otázkou vnějších atributů, byť se jimi v jednadvacátém století ohání každý otrapa, kterému lepivé číro sponzoruje bohatý tatínek. Punk v podání Dohertyho a spol. (aktuálně pod názvem Babyshambles – ne, nikdo přeci nevěříme, že kluci spolu budou v dobrém i zlém až do skonání věků) je mnohem rafinovanější, a proto ve výsledku působivější. A Pete Doherty je poslední punkový hrdina.

Babyshambles
Praha, Lucerna Music Bar, 9. prosince 2013

Témata:,