Pussy Riot: Dívky budou v „cukrářském“ a „grafickém“ vězení

Redakce

Advokátka dívek ze skupiny Pussy Riot Violetta Volkovová veřejnosti řekla, ve kterých vězeních budou dvě odsouzené punkerky sedět.

Naděžda Tolokonnikovová (na fotografii) poputuje do kolonie s textilní továrnou a cukrárenskou dílnou. Marija Aljochinová si bude odpykávat trest v moderním vězení, kde je pro vězně škola počítačové animace.

Dívky byly odsouzeny na dva roky za výtržnosti v chrámu Krista Spasitele v únoru 2012. Představením punkové modlitby Bohorodičko, vyžeň Putina! se snažily poukázat na provázanost církve se státní mocí. Právníci žádali, aby Pussy Riot odseděly trest v Moskvě, soud ale nevyhověl.

Tolokonnikovovou čekají ve vězení v Mordvinsku, asi 600 kilometrů vzdáleném od Moskvy. Podle internetového vydání deníku Izvestija v její kolonii funguje textilka a také se tam věnují cukrářskému řemeslu. V tomto vězení si trest odpykávala i Světlana Bachminová, bývalá právnička ropného koncernu Jukos, která si stěžovala na tvrdý režim pro "známé" vězně.

Aljochinová do dvou týdnů poputuje do kolonie 32 v Permské oblasti asi 1500 kilometrů od Moskvy. V tomto vězené působí v něm škola počítačové animace pro vězně, kteří tu pykají hlavně za drogovou kriminalitu. Poměry se prý ale v kolonii budou měnit s nástupem vedení nového, které není vzdělávání vězeňkyň nakloněné.

Obě ženská vězení nejsou pro dlouhodobé delikventky, ale pro ty, které byly odsouzeny poprvé. (sli)

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit