Pussy Riot: Dívky budou v „cukrářském“ a „grafickém“ vězení

Redakce

Advokátka dívek ze skupiny Pussy Riot Violetta Volkovová veřejnosti řekla, ve kterých vězeních budou dvě odsouzené punkerky sedět.

Naděžda Tolokonnikovová (na fotografii) poputuje do kolonie s textilní továrnou a cukrárenskou dílnou. Marija Aljochinová si bude odpykávat trest v moderním vězení, kde je pro vězně škola počítačové animace.

Dívky byly odsouzeny na dva roky za výtržnosti v chrámu Krista Spasitele v únoru 2012. Představením punkové modlitby Bohorodičko, vyžeň Putina! se snažily poukázat na provázanost církve se státní mocí. Právníci žádali, aby Pussy Riot odseděly trest v Moskvě, soud ale nevyhověl.

Tolokonnikovovou čekají ve vězení v Mordvinsku, asi 600 kilometrů vzdáleném od Moskvy. Podle internetového vydání deníku Izvestija v její kolonii funguje textilka a také se tam věnují cukrářskému řemeslu. V tomto vězení si trest odpykávala i Světlana Bachminová, bývalá právnička ropného koncernu Jukos, která si stěžovala na tvrdý režim pro "známé" vězně.

Aljochinová do dvou týdnů poputuje do kolonie 32 v Permské oblasti asi 1500 kilometrů od Moskvy. V tomto vězené působí v něm škola počítačové animace pro vězně, kteří tu pykají hlavně za drogovou kriminalitu. Poměry se prý ale v kolonii budou měnit s nástupem vedení nového, které není vzdělávání vězeňkyň nakloněné.

Obě ženská vězení nejsou pro dlouhodobé delikventky, ale pro ty, které byly odsouzeny poprvé. (sli)