Rádi bychom hráli na festivalech, říká Michael Foret. Ale promotéři nás moc nechtějí


Michael Foret pokřtil své druhé album s názvem Uvnitř. Na rozdíl od první desky je tahle autorská. Poprockové skladby našly lehkou inspiraci ve folku a country, aranže prozrazují vliv britského popu. Kmotrem desky se stal Ondřej Soukup, porotce Foreta v druhé řadě soutěže Česko hledá SuperStar. Jak Michael vzpomíná na dobu okolo SuperStar a co mu dalo na desce nejvíc zabrat?

Vaše nová deska s názvem Uvnitř  je autorská. Kdy vůbec jste začal skládat hudbu?
O hudbu jsem se víc začal zajímat asi ve třinácti letech. Dostal jsem první kytaru a naučil se základní věci. Opravdu psát jsem ale začal až po SuperStar, když všechno opadlo. Věděl jsem, že se chci muzice věnovat a že nemůžu fungovat jen díky účasti v televizní estrádě. Došlo mi, že se musím postavit na vlastní nohy.

Michael ForetTexty na desce jsou převážně o vztazích. Kde berete inspiraci?
Abych se přiznal, mám s texty docela problém. Hudbu mívám hotovou poměrně rychle, ale dopsat texty na desku mi trvalo asi rok. Je to hodně těžké, přesto si myslím, že české texty obecně mají dost vysokou úroveň. Na mých textech se určitě podepisuje to, co prožívám. Rád bych se v budoucnu pokusil psát také v angličtině.

Jak se s odstupem času díváte na SuperStar?
Určitě to byla výborná zkušenost, svým způsobem mi otevřela dveře. Zajímavé je, že v prvním ročníku jsem vyletěl už z předkola, ale ve druhém jsem se dostal do finále. Jinak si myslím, že nemělo být tolik řad. Bylo toho moc a zájem o zpěváky pak hodně klesal.

Měl jste se zájmem o svou osobu nějaký problém?
Ne. Dny strávené v hotelu během soutěže byly místy náročné – nemůžete odejít, občas nastupuje „ponorka“… Je ale pravda, že asi půl roku po SuperStar jsem nikam moc nechodil. „Slávu“ jsem si neuvědomoval, a když, tak to bylo většinou příjemné.

Setkal jste se někdy s tím, že by vám SuperStar vyloženě uškodila?
To bohužel ano. Chceme teď s kapelou hodně hrát koncerty, festivaly a tak. Ale musím říct, že od promotérů necítím zrovna velkou náklonnost. V rádiích je to podobné. Bude to těžké, ale nezbývá mi nic jiného, než svou prací okolí přesvědčit, že na to mám.

Poslechněte si Až se vzbudíš od Michaela Foreta

Kdo je podle vás opravdový umělec?
Kdokoli, kdo nejen interpretuje písničky, které mu někdo napíše, ale taky si je sám složí, zahraje, natočí. Třeba Paul McCartney si vedle kompletního repertoáru sám řídí i turné, vybere si lidi, má to prostě pod kontrolou. Nebo Sting. Fascinuje mě, když si někdo dokáže všechny tyhle věci zařídit sám.

Michael Foret

Narodil se 20. září 1986 v Prostějově. Do 15 let se aktivně věnoval sportu, na základní škole závodně provozoval atletiku, hrál tenis či volejbal. Od 13 let hraje na kytaru a zkouší psát písně. V 18 letech se zúčastnil televizní soutěže Česko hledá SuperStar, kde z téměř 9000 přihlášených obsadil 6. místo. U hudebního vydavatelství Sony Music mu 18. dubna 2006 vyšla Ondřejem Soukupem produkovaná debutová deska Forte. Rovněž si zahrál menší roli v teenagerovském filmu Experti, kde nazpíval titulní píseň Expert. Po SuperStar začal studovat Konzervatoř Jaroslava Ježka a s Adamem Kollerem založil kapelu ForetGump. Po dvou letech koncertování se skupina rozpadla a Michael začal spolupracovat s Matějem Portešem a Filipem Gemrothem z kapely Toneless na své druhé, tentokrát autorské desce s názvem Uvnitř. Tu pokřtil začátkem března roku 2009.

 

Témata: