Rádio srdcem: Pomozte nemocnému Štěpánkovi

mim

Malý Štěpánek žije v milující rodině se svou sestřičkou Josefínou, která se snaží svého mladšího bratříčka všechno naučit. Ale je to pro ni velmi obtížný úkol, protože její čtyřletý bráška je prostě jiný...

Do tří měsíců by to nikdo nepoznal, až později zabořoval hlavičku do podložky, když pásl koníky, a choval se jinak než starší Josefínka ve stejném věku. Maminka se s obavami o zdraví syna svěřila doktorce, ale ta ji uklidňovala, že všechno bude v pořádku, že kluci jsou prostě línější. Mamince se to ale vůbec nelíbilo, a tak skončila se synem na neurologii, kde provedli genetické testy.

Zjistili, že mu chybí corpus callosum, tedy spojení mezi pravou a levou hemisférou. Dozvěděla se, že syn bude mít problémy s pohybem a zrakem a že ho čekají epileptické záchvaty a taky mentální retardace. Jedná se totiž o vývojovou poruchu, která je neléčitelná. Štěpánek se prý dožije maximálně třiceti let.

Nesmí se to vzdát

Rodiče se ale nevzdali a začali se synem cvičit Vojtovu metodu, docházeli s ním na plavání a taky na muzikoterapii, protože Štěpánek je na hudbu velmi citlivý. Museli se vyrovnat s tím, že jejich syn ani ve čtyřech letech nechodí, nemluví, neumí kousat a příliš neprojevuje emoce, ale oni chtějí spíše vidět to, co umí. Zvládne se třeba přiblížit, a to plazením. Taky si moc hezky hraje se starší sestřičkou.

I když je to prozatím velmi nepravděpodobné, rodiče věří, že jejich syn jednou udělá pár kroků a třeba se mu podaří říct i několik slov. Bude k tomu zapotřebí hodně trpělivosti a taky drahé rehabilitace a nejrůznější pomůcky. A pomoct můžete i vy!

Generální partner koncertu je společnost LIDL. Podpořit nemocné děti můžete i vy. Stačí zaslat dárcovskou SMS ve tvaru: DMS ZIVOT DETEM 60 na číslo 8 77 77. Děkujeme!

8. prosince se v Praze na Staroměstském náměstí koná koncert Rádio srdcem pro Život dětem. Dorazíte?