Radostné vykrádačky Calvina Harrise

chocobo

Každých pár let je potřeba vystřídat provařené producenty, kteří nejdříve chrlili jeden hit za druhým a jichž se po pár měsících celý svět přejedl. Stejný osud potkal Timbalanda, své o tom ví RedOne a nyní padá prokletí na Calvina Harrise. Jeho třetí deska 18 Months jasně ukazuje důvody.

Když jako producent a sólový umělec v jedné osobě točíte stále stejné skladby, nemůžete dopadnou jinak než Calvin Harris. Nejdřív vám to všichni baští jako v případě spolupráce s Rihannou v její loňské odrhovačce We Found Love (mimochodem, zařazení na album je poněkud zvláštní, neboť to byl singl RiRi, ne Calvina). Jenže skotský rodák zvládá jediné – vykrádat sám sebe.

Jeho vlastní singly a pár novinek, které se na sólovou desku 18 Months dostaly, zní naprosto totožně. Může za to fakt, že Calvin má ve svém skladu pouze dvě pochutiny – v prvních vteřinách nasadí klávesovou smyčku (nejlépe 8mi bitovou, jak jinak), jíž na ploše písničky donekonečna roztočí, a chvíli na to přidá druhou ingredienci – vokál současné star. Voilà, kuchtění je u konce.

Poslechněte si Calvina Harrise v YouRadiu

Harrisova třetí deska tak přípomíná nabídku fast foodů. Laciné suroviny, primitivní nezdravé kuchařské postupy a snaha vyvolat pocit, že jste za své peníze dostali něco luxusního. Jenže ať chcete nebo ne, dostali jste pravý opak.

Proto jsou Bounce s Kelis, Let’s Go s Ne-Yoem a We’ll Be Coming Back s Examplem nevzhledná trojčata k nerozeznání. Levoboček Sweet Nothing je zdánlivě o něco urozenějšího původu, ale nebýt uhrančivého hlasu Florence Welch, zahučel by do propadliště současných elektronických tanečních songů stejným způsobem.

Sympatické je zařazení instrumentálních vložek, které snad měly pomoci soudržnosti alba. Jenže i tady Calvin šlápl vedle – kromě slušného intra a rozverné School nabízí i takové paskvily jako Awooga s beaty a efekty toho nejhrubšího kolotočářského zrna.

Co se Calvinovi celkem daří, jsou melodie, například v povedené I Need Your Love s Ellie Goulding. Ovšem jen Calvin Harris - 18 Monthsna melodiích album postavit nemůžete. Calvin by pro svou tvorbu potřeboval zvukovou invenci a především odvahu vykročit ze svého stínů a z jistoty již milionkrát ozkoušených postupů. Jinak bude stále točit podobně neoriginální desky.

Calvin Harris – 18 Months
Vydavatelství: Sony Music
Celkový čas: 49:47
Seznam skladeb: Green Valley, Bounce, Feel So Close, We Found Love, We’ll Be Coming Back, Mansion, Iron, I Need Your Love, Drinking From the Bottle, Sweet Nothing, School, Here 2 China, Let’s Go, Awooga, Thinking About You

Témata: