Radůzina láska na klapkách akordeonu

Jana-Moravcova

I když zpěvačka Radůza zní jako všechny země světa, zpívá a myslí česky. Po malé „skoropauze“, ve které natočila desku s pohádkou O Mourince a Lojzíkovi, věnovala se péči o novorozenou dcerku a bojovala s nemocí, je zpátky v plné polní s intimním albem Miluju vás. Jak moc se ale na desce zpovídá, ví jen Radůza sama.

Osobitá zpěvačka a skladatelka Radůza platí na české scéně za unikátní živel. Nic na tom nemění ani fakt, že loni se jí narodilo druhé dítě; dnes sice Radůza nepřijímá všechny nabídky, nicméně i tak koncertuje osmkrát do měsíce. Po klubech teď vozí i písničky z aktuálního alba Miluju vás.  

Troška vzteku, hodně lásky
Tahle zpěvačka si vždycky poměrně sympaticky dělala, co chtěla, a bude tomu tak zřejmě i do budoucna. Nazvat desku Miluju vás  – jakkoliv to odkazuje k rodině – chce určitě dávku odvahy. Stejně jako složit přebal alba právě z rodinných obrázků. Víte ještě o další indícii, která dělá ze šestého řadového alba intimní životní zpověď a odhaluje tak nejen zpěvaččin temperament donaha?

Poslechněte si ukázku z Čokolády
Poslechněte si ukázku z Na sudá a na lichá

Než odezní všech sedmnáct skladeb, stihneme zaznamenat pestrobarevnou plejádu žánrů, nástrojů a hlasových poloh. Radůza je žena mnoha stylů, i proto na desce vedle francouzsky laděného šansonu ochuceného tahací harmonikou Na sudá a na lichá zní kytarové Španělska (Prostři stůl). Neurazí ani dvě dynamičtější skladby připomínající mix ska a latiny – Ocelový břit a Čokoláda, již Radůza Miluju vásnáladou věnovala zesnulé písničkářce a kamarádce

. Příjemné jsou i radikální změny nálad; říznou až vzteklou Rixum Pix střídá něžná ukolébavka Jako zázrakem spíš, kde písničkářka mění hrubou hlasovou polohu na jemný alt.

Kromě Radůziny třetí ruky – tahací harmoniky – syšíme na novince i spoustu jiných instrumentů, k těm pro Radůzu méně typickým patří flétna či další dechové nástroje v rázné a pochodové Ještě poseď starej brachu. Nechybí ani klasika v podobě kytary (Ale že musím) či klavíru (Když zaduly deště). S nástroji Radůze pomáhali mimo jiné kytarista Peter Binder, bubeník Miloš Dvořáček, basista Jan Jakubec či Cimbálová muzika Stanislava Gabriela.

Radůza s odvahou sobě vlastní nabízí jako vždy nejniternější bolesti, strasti i radosti, servírované nasyrovo na klapkách tahací harmoniky. Jednou je vztekle štěká, jindy zpívá s pečlivou něžností.
Není to průzračné album. A je na každém, zda tuhle živočišnou rozmanitost polkne a ocení.

Radůza – Miluju vás
Vydavatelstv
í: Indies MG
Celkový čas: 45:46
Seznam skladeb: Na sudá a na lichá, Prostři stůl, Rixum pix, Jako zázrakem spíš, Du du du, Jen poseď, starej brachu, Až půjdu po úbočí, Ale že musím, Chci oplakat to dobře (Bunes), Čokoláda, Když zaduly deště, Na Dříň, Ocelový břit, Už břízy zlátnou, Křídlovky, Do mandorly, Miluju vás