Viděli jsme film Svět podle Daliborka: Geniální tragikomedie, nebo nepovedený dokument?

Redakce

Viděli jsme Svět podle Daliborka, nový dokument od režiséra Víta Klusáka. A musíme říct, že je to fakt geniální.

„Svět podle Daliborka je filmový portrét autentického českého neonacisty z Prostějova, kterého štáb Víta Klusáka sledoval po dobu dvou let (2015 – 2016). Dalibor K. (37) pracuje jako lakýrník, točí amatérské horory, skládá naštvané písně, maluje a je radikální neonacista. Blíží se mu čtyřicítka, ale doposud neprožil plnohodnotný vztah se ženou, bydlí totiž stále se svojí matkou Věrou (63).“

Takto popisuje tento dokument web CSFD.cz a dává mu 66 %. To není moc, co?

Celkem se divím tak nízkému hodnocení. S kolegyní Kateřinou jsme neodolaly a šly se na film podívat. Myslím, že za obě můžu prohlásit, že jsme byly v úžasu od začátku do konce. Snímek mě velmi mile překvapil – vzhledem k tomu, co už o něm koluje ve všech různých médiích. Spousta lidí si stěžuje na to, že jsou scény rekonstruované, tudíž neautentické, tudíž málo dokumentární. Upřímně, mně to bylo celkem fuk. Film podle mě hodně dobře dokumentuje to, jak Dalibor a jeho matka žijí, jaké mají názory a jak je ventilují.

Ve filmu je hodně vtipných scén, kontra k tomu snímek ale obsahuje i momenty, ze kterých mi bylo smutno. Třeba když Věra táhne nákup a balení vod z obchodu – když víte, že doma na zadku sedí chlap jak hora – její syn Dalibor… Opravdu zajímavý vztah matky a syna vás podle mě nenechá chladnými. Z mého pohledu totiž nejde jen o sondu mezi nácky, ale taky rodinnou aneb jak to dopadne, když jste příliš starostlivá a volnou ruku dávající matka.

Hodnocení: 5 z 5 Koulí

Film, po kterém budete chtít zpátky na stromy: Viděli jsme Válku o planetu opic

7 věcí, co vím o Hře o trůny (nikdy jsem to neviděla ani nečetla)