RECENZE Kingsman: Zlatý kruh: Oprsklý Bond pro teenagery se vrací. A s ním i staré fóry

Kateřina Horáková

Kingsman: Tajná služba je nekorektní film z roku 2014 o extrémně schopných britských agentech-gentlemanech, kteří nosí perfektní obleky a vlastní neuvěřitelné speciální vybavení. Do českých kin právě vstupuje jeho pokračování.

Neumím si představit o moc zábavnější chlapecký dětský idol, než je James Bond s tváří Seana Conneryho. Inteligentní, zábavný, s perfektním výcvikem, oblečen vždy módně a vhodně, navíc s neodolatelným šarmem. Právě k odkazu starých bondovek, minimálně co se týče určité nadsazenosti, se odkazuje snímek Matthewa Vaughna Kingsman: Tajná služba (2014) a nyní i jeho pokračování s podtitulem Zlatý kruh. To dokonce možná ještě výrazněji.

Kingsman jsou organizací tajných agentů, kteří chodí v na míru šitých oblecích, vystupují jako dokonalý britští gentlemani, mají armádní výcvik a střílejí z deštníků. Svět už párkrát zachránili, naposledy před šíleným miliardářem Richmondem Valentinem (Samuel L. Jackson). Za to patří dík hlavně Garymu Eggsymu Priceovi (Taron Egerton), který je tak považován za „nejlepšího s nejlepších“ a chodí se švédskou princeznou. Idylka ale nevydrží dlouho a po zákeřném útoku na celé Kingsmany Eggsy rázem stojí prakticky sám proti zločinecké organizaci Zlatý kruh a její sadistické šéfce se zálibou v kýči 50. let, slečně Poppy (Julienne Moore). Pomocnou ruku mu podají američtí kovbojští bratranci ze Statesmana i znovuzrozený parťák Harry (Colin Firth).

Ačkoliv je druhý díl Kingsmanů o něco méně akční a má o něco levnější efekty, vůbec se s tím nepáře. Otvírá akční sekvencí a vrhne vás rovnou do víru dění, ze kterého nevypadnete po celých 140 minut stopáže, pokud tedy přistoupíte na to, že se díváte na naprostou srandu.

Vaughn je zcela záměrně přehnaný, opět je nekorektní a nebojí se držet se svého stylu, oproti jedničce ale jeho druzí Kingsmani trochu scenáristicky tápou. Stále se sází na pubertální humor, hláškují o sto šest, ale tentokrát to trocu drhne. Ten dojem možná umocňuje i fakt, že film sám sebe ne přímo vykrádá, ale spíš vyjídá. Vrací se k osvědčeným fórům z jedničky, a i když se je v několika případech snaží posunout nebo rozšířit, nelze se ubránit dojmu, že je to dost laciný fígl.

To je v podstatě hlavní problém pokračování – že je to prostě jen pokračování, klasická dvojka. Samostatně to úplně dobře nefunguje. Na tom má kromě přebírání již jednou přebraného podíl také absence silných záporáků. I když se Julienne Moore snaží hrát pomatenou drogovou tetičku úplně na maximum, Samuela L. Jacksona a jeho „It’s not that kind of a movie“ z prvního dílu překonat nezvládá. Čeho je tu naopak moc, jsou nové a snad jen s výjimkou Channinga Tatuma nevýrazné vedlejší charaktery, což ve finále vytváří pocit přeplácanosti. A Elton John v papouščím kostýmu tomu taky zrovna nepomáhá.

Pokud je vám mezi 16 a 18, jste cílovka, gratuluju. Kdokoliv starší ale musí pravidla Kingsmanů nejprve dobrovolně přijmout za vlastní, aby se skutečně bavil. Nečekejte, že se vás budou snažit přesvědčit nebo vás snad nějak složitě přitáhnout. Prostě si podruhé jedou to svoje a vám se to buď líbí, nebo, jak by vám sami řekli, si můžete jít vylízat p*del.

Hodnocení: 3,5 z 5 koulí 

Kingsman- The Golden Circle _ Official Trailer 2 [HD] _ 20th Century FOX