RECENZE: Pokud nemáte chuť přemýšlet o vzniku světa, na Až na dno nechoďte

Pavla Gabrhelíková

Peklo má mnoho podob. Můžete se do něj ponořit v hlubinách moře nebo ho zažít tváří v tvář džihádu. Jediné, co vás bude držet nad vodou, je láska k jiné lidské bytosti.

Podmořská bioložka a workoholička každým coulem Danielle (Alicia Vikander) potká na pláži britského agenta Jamese (James McAvoy). Na základě společné záliby v pitvání vlastní mysli  k sobě najdou cestu a zamilují se. Pak se ale každý musí vydat na druhý konec světa, aby splnili své pracovní úkoly.

Málokdy uvidíte mezi dvěma filmovými postavami tolik chemie, jako tomu bylo u McAvoye a Vikander. Uvěřila bych, že si to někde mezi scénami v Normandii a na Grónském moři rozdali. Škoda, že film tlačil na pilu, aby byl hodný nějaké ceny, a z tohoto neobyčejného spojení nevytěžil maximum.

Dlouhé fylozofické dialogy, typické pro Wendersovu tvorbu, a výhledy na krajiny, ve kterých jako byste měli něco vidět, zároveň ale poskytují zdrcující odraz vaší vlastní duše, mě bavily. Pokud ale neradi dumáte nad stvořením světa, různými podobami pekla, vnitřní prázdnotou a počátku našeho života, asi se nudou ukoušete k smrti. Režisér se nás taky snažil přesvědčit, že vědecký výlet do hlubin moře v drahé hloubkové ponorce a věznění teroristy mají něco společného. Nemají.

Nicméně asi už budete vědět, kam pojedete na líbánky, protože hotel v Normandii, kde se dvojice seznámí, musí lákat každý zamilovaný pár, který neholduje klišé.

Taky budete vědět, že se nikdy, nikdy, nikdy nevydáte do východní Afriky, připomenete si, jak je islám krutý a zděsíte se, že někde můžou takhle lidé žít. Je taky pravda, že jsem se pak doma nezlobila na to, že je tam nepořádek, protože jsem si uvědomila, že kdybych se narodila na špatném kontinentně, už by mě dávno ukamenovali za push-upku.

Jinak je film 111 minut dlouhým zoufalstvím. Ke dnu ho táhnou (doslova) neustálé prostřihy do nicneříkajících scén a konec vyšuměný do nikam. Film se snaží především o hloubku a útok na divákovu nejniternější část. Ale jakmile vyjdete z kina, řeknete si: „No a co jako?

Hodnocení: 2 z 5 koulí