RECENZE: Pozadí Slender Mana je mnohem zajímavější než celý film

Pavla Gabrhelíková

Pokud nežijete v Americe a dennodenně nelustrujete puberťácká diskuzní fóra, možná k vám příběh Slender Mana ani nedošel. Tím pádem to ale znamená, že z filmu odejdete zklamaní a zmatení. Jako já. 

Stačilo ale pár rešerší a z návštěvy kina se stala mnohem dobrodružnější výprava. Začněme tedy takto. Slender Man je de facto mýtická postava. Zjevuje se poblíž dětských hřišť a lesů. Buď své oběti beze stop unese, nebo je přivede k šílenství halucinacemi. Pak chtějí do jeho smrtící náruče samy. Údajně.

Existuje, nebo ne?

O Slander Manovi existuje úplně první zmínka na puberťáckém internetovém fóru o nadpřirozených jevech Something Awfull v roce 2009. Stvořil jej Eric Knudsen pod pseudonymem Victor Surge. Popisuje ho tu jako muže v kvádru a bez obličeje,který má děsivě dlouhé ruce. Není ani vyloučeno, že jich má dokonce víc, než je běžný počet. Představa o podivné bytosti postupně začala žít svým vlastním životem. Američané jí nakonec přiřkli únos minimálně 30 dětí.

Jeden muž prý setkání s ním přežil. Pak se ale na policejní stanici strhla přestřelka a on z ničeho nic zmizel. Někteří svědci vypověděli, že viděli v tu dobu poblíž vysokou postavu. Dvě holčičky příběhu o muži s dlouhýma rukama uvěřily natolik, že ubodaly svou spolužačku, protože jinak by prý Slender Man ublížil jejich rodinám. Chlapec jménem Alex se o Slender Manovi dokonce rozhodl natočit dokument. Díky němu můžete přízrak vidět na jeho YouTube kanálu:

Prázdnota

Film Slender Man čerpá právě z těchto zážitků. Čtveřice holek zkoukne na netu podivné video a začnou se dít děsivé věci. Ať už si přítomnost Slender Mana ve svém životě přiznávají, nebo ne, doplácí za kontakt s ním každá vlastním životem.

Musím vám vylíčit podstatu celého filmu, protože ze snímku bohužel není úplně zřejmá. Slender Man má varovat před obrovskou mocí, kterou nad dětmi má sociální život na internetu. I z filmu cítím jistou prázdnotu a neustálé postrádání rodičů. Já osobně bych jako vyděšené dítě letěla k mámě pod peřinu. Dnešní generace není o nic míň vyděšená, jen o útěchu prosí internet. Což nic dobrého nepřináší. Slender Man neexistuje. Jde jen o úspěšný hype, tzv. creepypastu, kolem smyšlené historky. Děti jí uvěří, a pak je dožene jejich vlastní strach.

Videa na internetu jsou děsivější než film

U filmu nečekejte zajímavý děj, originální vývoj situací, a už vůbec ne skvělý konec. Zato můžete očekávat slepé dějové uličky, nesmyslná vodítka a chlápka, který má vše, čeho se osamělé a zmatené děti bojí. Autoritativní oblek, výšku, která děti činí ještě menšími, ruce podobné velkým stromům kýmácejícím se ve větru bouřky a prázdnou tvář, do které si mohou promítnout cokoliv. Když totiž něco děsivého svěříte dětské představivosti, dokáže vytvořit tak příšerné výjevy, že by se z nich posadila na zadek většina dospělých.

Bohužel to z filmu není úplně patrné. Stejně jako internetové diskuze jen klouže po povrchu…

Hodnocení: 1 z 5 koulí