Řekněte únavě konečně sbohem. Jak ji zahnat?

Eva Vogelová

Cítíte se v poslední době extrémně vyčerpaní? Nemáte na nic energii, ani když celou noc spíte? Permanentní únava je velmi nepříjemná. Snižuje váš výkon v práci či škole, kazí vám náladu a nemáte sílu na své koníčky. Co můžete udělat proto, abyste únavu alespoň zmírnili?

Nastavte si pravidelný denní režim

Pokud chodíte spát a vstáváte v různé hodiny, může vám to způsobovat únavu. Odkládaní věcí a dělání je na poslední chvíli člověka dost vyčerpává. Když si stanovíte pravidelný denní režim, můžete se svojí nepříjemnou únavou něco udělat. Přesně si určete, kdy budete vstávat a v kolik hodin odejdete do práce či školy. Během volného času dělejte, co vás naplňuje, a choďte ve stejnou hodinu spát.

Hoďte stres za hlavu

Mírný stres člověka pohání k lepším výkonům, ale permanentní stres ho vyčerpává. Během napětí spotřebujete mnohem více energie, než když jste v klidu. Pokud prožíváte období plné vypětí, není divu, že jste neustále unavení. Zbavit se stresu nebo ho alespoň zmírnit, není jednoduché, ale jde to. Zkuste meditovat a snažte se v sobě najít klid. Ve volných chvílích dělejte činnosti, které vás baví. Uvědomte si, že nic není důležitější než vaše zdraví, které je kvůli dlouhodobému stresu oslabené.

Dodržujte pitný režim

Dostatečné doplňování tekutin je pro tělo velmi důležité. Jeden z důvodů, proč jste unavení, může být, že nepijete dost vody. Měli byste vypít alespoň dva litry denně. Pokud pociťujete výraznou únavu, nebraňte se ani třem a více litrům. Pokud pijete často kávu, zkuste ji omezit nebo na chvíli úplně vyřadit. Možná se po nějaké době začnete cítit trochu lépe. Pití alkoholu ve velkém množství taky unavuje lidský organismus. Bylo by nejlepší, kdybyste pili nějakou dobu opravdu jen vodu.

Dávejte si pozor na to, co jíte

Strava ovlivňuje lidský organismus velkým způsobem, ačkoliv si to mnozí zcela neuvědomují. Změna jídelníčku může dát vašemu životu nový rozměr. Únava ustoupí a vy budete mít mnohem větší chuť do života. Omezte smaženou a příliš tučnou stravu. Dodejte svému tělu dostatek vlákniny, vitamínů a minerálů. Svůj jídelníček obohaťte velkým množstvím ovoce a zeleniny. Když si budete dávat pravidelně k snídani ovoce s cereáliemi nebo jogurtem, trochu vás to nakopne. V lékárnách či specializovaných prodejnách taky můžete najít doplňky stravy, které obsahují velké množství vitamínů. Podpoří vaši imunitu a díky tomu se vám možná bude chtít méně spát.

Překonejte se a začněte sportovat

Když jste unavení, tak se vám pochopitelně sportovat moc nechce. Když začnete cvičit, budete z toho navíc ještě nějakou dobu pravděpodobně unavení ještě více. Ze začátku se budete pohybovat v bludném kruhu, ale po několika týdnech by se to mělo zlepšit a sport vám dodá více energie. Zlepší se vaše fyzická kondice a zdraví a nebudete během dne neustále usínat.

Zajděte si na lymfatickou masáž

Lymfatická masáž odvádí z těla toxiny a celkově posiluje imunitu. Bude to pro vás relaxace, kterou už vaše tělo nejspíš dlouho potřebuje. Možná se po ní budete cítit rozlámaní, ale za několik dní to přejde a budete se cítit lépe. Zajděte si na lymfatickou masáž zhruba dvakrát až třikrát za měsíc a uvidíte, co to s vámi udělá. Možná znovu naberete svoji ztracenou energii a na masáže budete chodit pravidelně.