RfP 2013, den 2: Gogol Bordello zpívali Michala Tučného

KatarínaStraková

Rock for People ve středu pokračoval za příznivého počasí, očekávaný prudký déšť se nakonec letišti v Hradci vyhnul obloukem a vyfasované pláštěnky tak zůstaly v baťůžcích. Večerní program ovládli zejména Gogol Bordello a Billy Talent, k oblíbeným doprovodným akcím se coby zbrusu nová atrakce festivalu zařadil také Live Jukebox.

Druhý den festivalu Rock for People se nesl především v napjatém očekávání změny počasí; dopolední horko měl vystřídat prudký déšť, a proto se už v podvečer začaly v areálu festivalu rozdávat reklamní pláštěnky. Ty návštěvníci naštěstí nakonec nevyužili a raději v klidu vyčkávali startu večerního programu, který obstarala  americká vícegenerační gypsypunková kapela Gogol Bordello hitem Ultimate ze čtvrté desky Super Taranta. V padesátiminutovém programu téhle v Česku zdomácnělé smečky nechyběly oblíbené hity Sally, Break the Spell nebo Not a Crime.  

Rolling Stones za deset korun

Oblíbenou festivalovou atrakcí se stal letos novinkový pojízdný Live Jukebox. Místo přístroje v něm návštěvníkům hraje živá kapela složená z osmi střídajících se muzikantů z různých kapel. Na vývoji přístroje, který má simulovat jukebox z 50. let, prý pořadatelé pracovali několik měsíců.

Za desetikorunu si zájemci mohli postupně vybrat z více než dvou set skladeb, například z repertoáru The Beatles, Erica Claptona, Rolling Stones či Karla Gotta.

Manhattanští muzikanti včetně orientálně nalíčené extatické zpěvačky působili na první pohled trochu jako alegorické výjevy, zafungovali ale skvěle a snad i díky čerstvému vzduchu před nově otevřeným venkovním pódiem hodili návštěvníci jejich koncertu publikum včerejších 30 Seconds to Mars do hnoje; na rozdíl od poněkud uměle vytvořené atmosféry okolo Jareda Leta si totiž Gogol Bordello lidi omotali kolem prstu přirozeně a bez zbytečných řečí. A když zpěvák jako intro k písničce Start Wearing Purple spustil česky prvních pár veršů Pověste ho vejš od Michala Tučného, měl v hrsti všechny do jednoho.

Očekávaná kalifornská úderka Papa Roach tak měla co překonávat. Na Rock for People dorazila v plné síle v čele s frontmanem Jacoby Shaddixem, který od posledního českého vystoupení viditelně přibral. Na sobě měl  černé triko s bílým nápisem Relax, Live, Love, show, do které se pustil, ale relaxační nebyla ani trochu. Českému publiku už Papa Roach třikrát dokázali, že nudit (se) neumí, a tuto tezi nevyvrátili ani počtvrté v Hradci.

Report z prvního dne RfP: Balónky a akrobati na 30 Seconds To Mars
Rozhovor se 30 Seconds To Mars

Ke škodě kapely, fanoušků i pořadatelů se právě během vystoupení Papa Roach opakoval technický problém, který v úterý postihl Bloc Party. A protože se obě nepříjemnosti přihodily na stanové scéně, pořadatelé si za tuto novinku vysloužili kritiku. „Výpadek způsobilo vyhoření agregátu,“ řekl za organizátory mluvčí akce Jiří Hlinka.

Vystoupení v Česku oblíbených elektroswingařů Parov Stelar Band se na festivalové scéně slilo v jednu elektronickou masu, a tak hlavní slovo měl kolem půlnoci hodinový koncert u nás rovněž oblíbené kapely Billy Talent. Ti se svou po léta nezměněnou image předvedli na poměry naprosto standardní vystoupení – během dvou minut rozpálili nadšené publikum doruda. Nic víc, nic míň, a to jim stačilo k tomu, aby pod své jeviště přilákali nejpočetnější dav. Charismatický a kamerou nezachytitelný zpěvák Ben Kowalewicz pobíhal po pódiu, jako kdyby měl u zadku vrtuli, přesto byl jeho celkový projev v kontextu minulých koncertů statičtější a našincům nepřinesl v podstatě vůbec nic nového, což by se vzhledem k frekvenci, s jakou Billy Talent Českou republiku navštěvují, dalo označit za profesní chybu.

Dnes se v Hradci představí rockeři Queens Of the Stone Age, černí koně Foals a také zlatý hřeb večera Karel Gott.

Rock for People
Letiště Hradec Králové, 3. července 2013
Hlavní hvězdy: Gogol Bordello, Papa Roach, Billy Talent
, Parov Stelar

Témata:, ,