Ricky Martin žije. A s ním i latino pop

Jana-Moravcova

Mysleli jste, že latino pop je už dávno mrtvý? To by musel být mrtvý i Ricky Martin. Ale kdepak. Ricky nedávno vydal deváté řadové album Música + Alma + Sexo, na kterém všechny věrné radostně přesvědčuje o opaku. Tenhle prazvláštní žánr (v kombinaci se sympatickým nadšením) z jeho nové desky prýští proudem.

Ricky Martin se po vydání své poslední desky Life v roce 2005 takřka na pět let odmlčel. Na scénu se ale vrátil ve velkém stylu. Přiznal svou homosexualitu a sám vychovává dvojčata-kluky. Ze srdce mu zřejmě spadl tak velký kámen, že jeho ozvěny není možné na nejnovějším albu neslyšet. Španělsky nazpívaná třináctipísňová kolekce Música + Alma + Sexo je tak především o naději a osvobození.

Ricky to zkouší se synthpopem
Pokud nejste skalními fandy, asi od Rickyho nečekáte zrovna popovou desku roku. Música + Alma + Sexo se o to ale ani nesnaží.
Ricky se nevyhýbá ani tradičnímu latino-popovému kýči, ani pseudomoderním zvukům, kterými se tenhle čtyřicátník snaží o omlazení repertoáru. Vaší pozornosti tedy zřejmě neušly pokusy o zapracování současných trendů do tanečních pecek, jakou je třeba druhý singl Shine (

), nebo synthpopou inspirací nadopované skladby Será Será a No Te Miento.

Ricky Martin – No Te Miento

http://www.youtube.com/watch?v=iNKsBDypz3A

Jak rychle ale Ricky tančí, tak pomalu dokáže i ploužit. Žádná z jeho desek se neobešla bez neúnavných tanečních hitů (za zmínku stojí i úvodní

, která je nebezpečně podobná hitu Livin‘La Vida Loca), ale ani bez slaďáků, jež patosem připomínají argentinskou telenovelu. I na novince se tak  – budete-li mít odpovídající náladu – můžete rozplývat nad tklivými melodiemi Tu Y Yo, Basta Yá nebo Te Busco Y Te Alcanzo.

Ricky Martin – Te Busco Y Te Alcanzo

http://www.youtube.com/watch?v=xyBCpm98sYI

Hlavním jazykem devátého studiového alba je Rickyho rodná španělština, zaslechneme tu ale i angličtinu.
Pilotní singl a zároveň i duet se španělskou zpěvačkou Natalií Jimenéz Lo Mejor De Mi Vida Eres Tú se dočkal i anglické podoby.

Ricky Martin a Natalie Jimenéz – Lo Mejor De Mi Vida Eres Tú

Ricky Martin a Joss Stone – The Best Thing About Me Is You

http://www.youtube.com/watch?v=kzxoQ9rbDAA

Druhá verze se jmenuje The Best Thing About Me Is You a ženský part dostala na starosti písničkářka Joss Stone. Nutno podotknout, že tenhle singl se Rickymu opravdu povedl a ostatním skladbám z desky tvoří příjemný soulový protipól. A je to právě zmíněný duet, ze kterého je nejlépe slyšet Rickyho láska k hudbě a Ricky Martin - Música+Alma+Sexonadšení ze života. A nejen proto, že v písničce zpívá o své alergii na zbytečný smutek.  

Ricky Martin se s velkou pravděpodobností nezmění a jeho jméno budeme mít navždy spojené s diskotékami u moře. Ale proč ne – u takových interpretů jako je Martin se počítá hlavně nadšení, které i z podprůměrné hudby udělá radost.
A je jedno, jestli ji na sebe necháte působit při žehlení, nebo v klubu pod diskokoulí.

Ricky Martin – Música + Alma + Sexo (anglicky Music + Soul + Sex)
Vydavatelství: Sony Music
Celkový čas: 53:28
Seznam skladeb: Más, Frío, Lo Mejor De Mi Vida Eres Tú, Te Vas, Tú Y Yo, Cántame Tu Vida, Te Busco Y Te Alcanzo, Será Será, No Te Miento, Basta Ya, The Best Things About Me Is You, Shine, Frío (Remix Radio Edit)

Témata:,