Rihanna na Unapologetic: Pomalá, hutná, skvělá

chocobo

Když vaše kariéra rok od roku graduje, nejspíš něco děláte dobře. Rihanna si od prvotiny Pon De Replay (2005) vydláždila dálnici, po které se s každým novým počinem sveze až na vrchol hitparád. S albem Unapologetic tomu není jinak.

Jen pro srovnání, ve svém nejproduktivnějším období vydala Madonna během osmi let čtyři desky a Britney Spears pět. Rihanniných sedm svádí k předpokladu, že kvantita vítězí nad kvalitou. Jenže ouha, barbadoská zpěvačka opět dokazuje, že umí být nejen neochvějně hitová, ale i kreativní.

Desky Loud (recenze) a Talk That Talk (recenze) ukázaly v podstatě tu stejnou Rihannu – subžánrově pestrou, přímočarou, rychlou i pomalou a především nepřeslechnutelnou. Albovým dvojčatům však chyběla jakákoliv invence. Na novince Unapologetic si Rihanna stanovila vyšší cíle a přinejmenším zvukově se posunula o úrověň dál.

Už výběr pilotního singlu Diamonds napověděl, že Nesmlouvavá nebude obyčejná duc-duc sezónní nahrávka. Skladba ubíhá středním tempem, po kýčovitém hooku ani stopy, přesto funguje. Rihanna roku 2012 je odvážnější, elektronicky hutnější, pomalejší a dubstepová (ano, ani nejstahovanější interpretka historie nedokázala odolat pokušení módní beatové tříště a dubstep vmísila hned do několika tracků). Nejvýraznější je to v neuvěřitelně energické Jump, která vlastně ani nemá refrén. Místo něj slouží na padrť deformované smyčky, přesto by se z písničky mohl stát příští celosvětový hit.

Poslechněte si novou Rihannu v YouRadiu

Tím ale výčet změn nekončí; v duetu Nobody’s Business s expřítelem-sbíječkou Chrisem Brownem je RiRi uvolněná, stoprocentně popová a zároveň sympaticky originální. Pomohl sample z Jacksonova hitu The Way You Make Me Feel i jednoduchá kompozice založená na živých nástrojích a silné melodii. Potěší také opětovný návrat k reggae ve výborné No Love Allowed nebo mrazivá Numb s Eminemem. O to víc bylo zbytečné zařadit na desku tolik balad, jen ji zbytečně rozmělňují.

Rihanna - UnapologeticNejvětší slabinou ale zůstává minimální autorský zásah Rihanny. Jak by asi zněla muzika, kterou by Rihanna skládala po nocích místo halloweenských večírků?

Rihanna – Unapologetic
Vydavatelství: Def Jam
Celkový čas: 55:06
Seznam skladeb: Phresh Out the Runway, Diamonds, Numb (feat. Eminem), Pour It Up, Loveeeee Song (feat. Future), Jump, Right Now (feat. David Guetta), What Now, Stay (feat. Mikky Ekko), Nobody’s Business (feat. Chris Brown), Love Without Tragedy/Mother Mary, Get It Over With, No Love Allowed, Lost In Paradise

Témata:,