Rihanna vyučuje na Talk That Talk trendy

Jana-Moravcova

Třiadvacetiletá lvice z Barbadosu útočí na hlavy i srdce posluchačů třetí deskou za poslední tři roky. Album ročně pro ni evidentně není vražedné tempo, rozmanitost, hity a trendy totiž umí do světa vynášet jako nikdo druhý. Rihanna je nejen hudební chameleon, ale především žena číslo jedna současného mainstreamu. I s novinkou Talk That Talk, na které (nejen) podle promofotek vystupuje jako holka z ulice.

Mluvit o jejích trápeních s láskou je už skoro klišé. Celosvětově proslulá slečna Umbrella dostala nepěknou životní lekci, z níž si pomohla zpět na nohy jak jinak než hudbou; za předvedenou nejčernější temnotu své duše dostala pochvalu nejen od kritiků, ale hlavně od fanoušků (Rated R, 2009).

Rok poté Rihanna smuteční šat odhodila a vznesla se zpět mezi taneční elitu (Loud, 2010). Po aranžérsky propracovaném a emocionálně nabitém Rated R to byl zase krok jiným směrem, ovšem ti, kteří s Rihannou šli do čela hitparát už v dobách zmíněné hitovky Umbrella, zaplesali. Královna se vrátila. A královna nikam neodchází ani letos. S deskou Talk Talk Talk vám tahle mladá kráska vytančí díru do hlavy. S noblesou zkušeného diktátora trendů a aktuální image holky, co nápady posbírala na ulici a po klubech.

Vyšel hned první pokus o dobytí hitparád. Hitovka z dílny Skota Calvina Harrise sice není bůhví jak novátorská, ale má šťávu, klubový zvuk a navíc příběh; Rihanna tu opět odkazuje na prožité domácí násilí. Klip už ostatně několik zemí zakázalo.

Rihannino vydavatelství nehraje na uměleckou hodnotu, ale chce prodat koně. Hravá a energická Barbadosanka se svým týmem, který čítá od slavného producentského týmu Stargate přes Jay- Z, jenž rapuje ve skladbě Talk Talk Talk, Seana Combse, zmíněného Calvina Harrise až po producenta The-Dream, nachytá na svůdnou pavučinku jedenácti nových sexy skladeb každého, koho si zamane.

Diskokoulaře (We Found Love), vyznavače housových klubovek (Where Have You Been) a milce houpavých R‘n‘B  tónů (You Da One, Roc Me Out) nevyjímaje. Nakonec jí s klidem odpustí i příznivci atmosférické hloubky The XX, jejichž Intro z eponymní desky se stalo základním podkresem skladby Drunk On Love.

Talk That Talk je opravdu jako koktejl zvuků bulváru, míchá dohromady to nejlepší z Rihannina mainstreamového umu a propracovaných R‘n‘B poloh předchozích desek. Vedle sebe tu existují taneční pecky nejtvrdšího ražení, takřka hiphopové kousky (Cockiness (Love It)) a harmonické melodie jako We All Want Love či finální Farewell s hymnickou linkou ála California King Bad.

Rihanna Talk That Talk Rihanně můžeme jen závidět odvahu, talent, perfektní hlas a nekonečný seznam zvučných kontaktů. Nesourodý tým, který na novinkové desce Talk That Talk pracoval, se navzájem nepřebíjí, naopak, nenásilně diktuje trendy v popmusic  tolik, že by mohl s klidem dávat lekce vulgárním hvězdičkám typu Nicki Minaj nebo letos velmi laciné Jennifer Lopez.

Rihanna – Talk That Talk
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 37:29
Seznam skladeb: You Da One, Where Have You Been, We Found Love feat. Calvin Harris, Talk That Talk feat. Jay-Z), Cockiness (Love It), Birthday Cake, We All Want Love, Drunk On Love, Roc Me Out, Watch n‘ Learn, Farewell

Témata:,