RIP video aneb přetočte kazetu směrem na hřbitov!

Redakce

Končí jedna dlouhá éra. V Japonsku na konci července vyrobí poslední videorekordér. Nenechte se ovšem mýlit! VHSky mají pořád velké množství fanoušků. Někteří video považují za vinyl analogového nahrávání obrazu.

Video bylo v 80. letech běžným elektronickým doplňkem domácnosti. I v socialistickém Českolandu to brali za symbol, který každý lepší vekslák sehnal na černém trhu.

Jak si videorekordér stojí dnes? Špatně. Japonská korporace Funai oznámila, že končí s výrobou. Důvod je prostý. Přístroje na kazety nikdo nekupuje. Tedy až na 750 000 kousků prodaných v minulém roce, což nestačí. Kdo si dnes vzpomene na obří bitvu dvou rivalů – systému VHS a Betamax? Anebo že oficiálně DVDčko (také téměř pohřbeno) vystřídalo VHS jako nejrozšířenější média formát v domácnostech v roce 2008? Vše už patří k dávné minulosti.

Filmy, které má sběratel na VHSkách, nejsou oproti pozdější verzi na Blu-ray ani trochu „učesané“. Jako kdyby filmy původně neměly vypadat tak dokonale. Pamatujete se ještě na svůj první film na VHSce? Za minulého režimu frčelo všechno možné. Včetně porna dabovaného jedním člověkem, co měl rýmu a bylo slyšet i míchání čaje lžičkou. VHS jednoduše mělo a má určitou poetiku a atmosféru.

Poohlédněte se na půdě, co tam najdete za poklady. Vzácný kousek na VHS kazetě stojí i 30 000 korun!

Dnes jsou ceněné hlavně béčkové horory, které se nedají téměř sehnat. Videorekordéry i obsah kazet patří zkrátka k retru. To vůbec neznamená, že jejich sláva znovu nenastoupí! Jen trochu v jiné podobě než v masovém rozšíření jako před desítkami let.

Na Amazonu se slušně zachovalé přístroje v kdysi špičkovém provedení dají pořídit za pár šupů. Je to tedy možná do budoucna výhodná investice do audio-video veterána. Teď nezbývá než mu popřát odpočinek v pokoji. Vivat VHS!

Ťuky ťuk nebo mávnutí. Gadget Knocki ovládá vaši domácnost

Linky – elektrický longboard, se kterým pofičíte!