Rituály a Smrtislav. Nové projekty známých hudebníků představují singly

Redakce

Staré střídá nové, a tak se s novými písničkami představují hudebníci, které známé z jiných kapel. 

Se vztahovým singlem Příměří jsou tu Rituály, čtyřčlenná skupina, která se zrodila ze zaniknuvších A Banquet. Na rozdíl od nich ale zpívá česky. O produkci singlu se postaral Boris Carloff, aktuálně nominovaný na cenu Apollo za album Morphosis, video natočil Michal Skořepa. „Chceme dělat hudbu, která nám na české scéně chybí. Hudebně stavíme na odkazech 90.kovýho rocku a popu a současné ostrovní scéně,“ popisují svou muziku Rituály, jejíž sestava je Michael Vácha (zpěv, kytara), Richard Spilka (basa), Marek Palas (klávesy) a Tomáš Blažík (bicí). Spilka a Vácha se spolu potkali právě v A Banquet.

Jestliže vám hlas Michaela Váchy připomíná kombinaci Davida Kollera a Roberta Kodyma, pak zbystřete u dalšího nového projektu. Jmenuje se Smrtislav a stojí za ním baskytarista Tuzex ze skupiny Sunshine. Venku už má tři písničky, ta aktuální se jmenuje Terapie tmou. A jestli někdo zní jako Robert Kodym, tak je to právě Tuzex.

V jeho nové kapele hrají ještě Jakub Zachoval(Lus3, StB), Tomáš Jungvirt (Landmine Spring, FlyFlyFly, StB) a Michal Mach (City Lights, The Airbags). A jak vznikl název Smrtislav, který připomíná velkého nočního motýla lišaje smrtihlava?

„Tak trochu náhodou. Chtěli jsme najít český název, nejlépe bez diakritiky a hlavně aby v něm bylo něco tajemného. Tuzex doma vlastní pár vycpaných zvířat včetně vypreparovaného smrtihlava. Když ho uviděla jeho přítelkyně, omylem řekla něco ve smyslu: „Jé, parádní smrtislav“. A název byl na světě,“ vysvětluje kapela.

Rituály a Smrtislav  na jaře vystoupí v rámci plánovaného mini turné. (red)