Roadrunner – písnička na červen


Když jsem vybíral písničku na květen, vybral jsem žhavou nebo minimálně stále vlažnou novinku od australských Cut Copy. Červnovou písničku lovím v o něco chladnějších, přesto nikoli stojatých vodách pop music. Vycházel jsem z jednoduché úvahy: Co je to červen? Začátek léta. A co je jedním ze symbolů let? Výlet. Po dálnici, okresce, kombíkem, sedanem. Kabriolétem. Ať už člověk uhání na jakýchkoli kolech, jako nejpříhodnější píseň mě napadá jednoznačně Roadrunner.

Píseň Roadrunner napsal v roce 1970 Jonathan Richman, tehdy ještě teenager. Se svou kapelou Modern Lovers ji prvně nahrál v roce 1972, nicméně na desce vyšla až o čtyři roky později. I tak to byla na rok 1976 poměrně radikální píseň. Může být písnička radikální a zároveň pohodová?

Poslechněte si píseň Roadrunner v podání Modern Lovers

http://www.youtube.com/watch?v=TDJShMk-r88

I cesta může mít feel
Modern Lovers bývají občas považováni za spojnici mezi Velvet Underground a Sex Pistols, tedy mezi intelektuálním newyorským uměleckým předpunkem a jeho hrubozrnnější londýnskou mutací model ‘77. A na téhle písničce je tato spojnice vidět nejvýrazněji. Člen VU Jonh Cale ji produkoval a Sex Pistols ji převzali. Kousek z ní, na který si byli schopni vzpomenout, nahráli na svou desku The Great Rock’n’Roll Swindle.

Člověk by možná čekal, že tedy půjde o tříakordovou vypalovačku, lehce nihilistického vyznění, s malou vírou v budoucnost. Ale kdepak. Richman šel ještě dál. Nebo blíž? Zkrátka píseň postavil jen na dvou akordech. To přeci na noční jízdu po dálnici bohatě stačí. Brzda, plyn. Textově je to naopak. Optimistická rozjařená oslava jízdy po dálnici, kde se za okny míhají fastfoody, stožáry vysílačů, továrny a do toho vám v autě nahlas vyhrává rock’n’rollové radio. Jonathan zcela bez ironie popisuje své nadšení z moderního světa.

Takhle zahrála Roadrunner skupina Sex Pistols

Co se na tom líbilo Sex Pistols, těžko říct, ale je pravda, že to nadšení je nakažlivé. Také nebyli jediní, kdo ji později převzal. Dvouakordová jízda učarovala kdekomu. Když si pustíte například poslední desku M.I.A. Kala, což je samo o sobě slušná jízda, první slova, která ve skladbě Bamboo Banga uslyšíte, budou právě „roadrunner, roadrunner, going 100 mph, with your radio on…”

Poslechněte si píseň Bamboo Banga od skupiny M.I.A.

Schválně si zkuste pustit Modern Lovers za volantem a nakonec možná i ta vyklepaná D1 bude jedna báseň. Tedy píseň. Na závěr ještě jeden důvod, proč je Roadrunner, vyjma svých jízdních vlastností, ideální písnička na červen. Jedním z jejích charakteristických rysů je totiž to, jak ji Jonathan odpočítává. Ne do čtyř, ale do šesti: „one-two-three-four-five-six“. Takže co může být lepší písnička pro šestý měsíc v roce?
mardosha@noise.cz