Robbie Williams uvařil skvělé polední menu

Hana-Slivova

Už dlouho nebyl na odvykačce. Zklidnil se, zase koncertuje a chce se oženit. A na nové desce Reality Killed The Video Star se Robbie Williams vrací k tomu, co umí nejlíp: tvářit se a zpívat jako popstar nejvyšší kategorie.

Nad Robbiem Wiliamsem buď můžeme mávnout rukou a strčit ho spolu s krabicí výstřižků o rodném boybandu Take That pod postel. Anebo ho můžeme i s patosem jemu vlastním a nesporným talentem v jednom považovat za kdysi velevýraznou součást popkulturní scény.

Tentokrát by ale byla škoda nedat Robbiemu ještě jednu šanci. Jeho novinka Reality Killed the Video Star je totiž ve svém žánru skvělá.

Poslechněte si Robbieho v YouRadiu

Ve snovém ironickém klipu k singlu You Know Me běhá Robbie převlečený za králíka, kolem znějí mohutné a patetické smyčce, ale ani zvuk, ani atmosféra nepůsobí lacině; spíš vtipně. Celý koncept klipu funguje "populárně" a překvapivě  – asi jako když si v restauraci objednáte polední menu, které vypadá všelijak, ale chutná perfektně: nekouří se z něj, ale je akorát teplé. Hýří barvami, ale různé příchutě se v ústech spojí v jednu delikátní chuť.  

Jako první se z nové desky dostal ven singl Bodies. Slogan všechno, co jsme kdy chtěli, je vypadat dobře nazí se klene nad celou deskou jako obrovský billboard v centru města; do konceptu alba zapadá tenhle kousek dokonale hlavně díky jemné ironii a přiznanému (ale docela sexy) patosu. Don´t call it comeback – neříkej tomu návrat, zpívá Robbie v The Last Days of Disco. Jak jinak ale nazvat desku člověka, který ještě před několika lety nevěděl, jestli a jak dál žít?

Jistě, na desce najdeme místa, kde bychom Robbiemu jeho sebevědomý ksichtít nejraději propleskli, třeba v otravném refrénu Do You Mind. Takových míst je ale na Reality Killed The Video Star minimum.

Robbieho širší skladatelský tým v čele s producentem Tevorem Hornem (jehož kapela The Buggles měla hit Video Killed the Radio Star, jenž Robbieho k názvu desky inspiroval) odvedl dobrou práci: Robbie zní na desce jako to nejlepší ze sebe, okořeněný citacemi napříč žánry.

Kromě Pet Shop Boys v Last Days of Disco se na desce mihnou odkazy na The Beatles (Somewhere), Seala (Superblind) britpop ála Oasis (Won´t Do That) nebo klasické disko (Difficult For Weirdos).

Recenzent britského deníku Telegraph o desce napsal: "Reality Killed the Video Star je práce chlápka, který si pamatuje, v čem je dobrý, i když mu to pokaždé nevyjde."
V úvodní skladbě Morning Sun se tenhle chlápek ptá: "Kolik hvězdiček bys dala měsíci?" My za "ni" odpovídáme: Skoro všech pět.

Témata: