Robert Plant vypráví o tom, co je nejdůležitější. A zní to skvěle

david-p-stefanovic

Zpěváka Led Zeppelin Roberta Planta není třeba představovat. I dnes, kdy zpívá o pár oktáv níž než zamlada, jde publikum do kolen pokaždé, když na ně vytasí hit Whole Lotta Love. Sám je ovšem mezi hudebními legendami tím, který nejdůsledněji hledá nové cesty vyjádření. Jednu takovou našel i na aktuální desce lullaby and… The Ceaseless Roar.

Slovo, které Plantovu letošní desku lullaby and… The Ceaseless Roar asi nejlépe vystihuje, je mystické. Zpěvák je natolik zásadní postavou západní kultury, že se sám stává součástí její mytologie, a k této si během dlouhého působení vybudoval přímé spojení. Nechal se ovlivnit americkým folkem i indiánským smyslem pro hudbu. Do krve mu přešlo černošské blues a stále jej hluboce ovlivňuje láska k anglickému venkovu, přírodě a jejímu mysticismu. To všechno je na The Ceaseless Roar dobře slyšet a pohromadě to drží drzý, lehce špinavý a neurotický rockový zvuk, který můžeme bezpečně identifikovat jako zeppelinovský.

Poslechněte si Roberta Planta v Youradiu

Album se valí kupředu tak pomalu a rozvážně jako sama historie. Ano, je to neutuchající řev, ale v tak mohutném měřítku, že na první poslech připomíná spíše onu ukolébavku, která se v názvu jen zlehka připomíná malými písmeny. Jde přitom do jisté míry o ústřední téma, či pocit, Plantových sólových alb, vznikajících na podzim jeho života. Plantova sólová kariéra jako by byla ukolébavkou pro Led Zeppelin, pro éru, již ztělesňovali, pro bývalý život zpěváka samotného, jenž tak jako třeba David Gilmour Pink Floyd svou domovskou kapelu přerostl, jakmile se stal houbou, nasávající a reprodukující bohatý západní hudební svět.

To všechno jsou přitom jen střípky příběhu jednoho muže, jenž se vydal do světa a dosáhl až ke hvězdám, aby se jednou mohl vrátit domů, vnitřně bohatý a klidný. Mluví-li v případě tohoto alba jedna píseň za všechny, je to nádherně teskná Embrace Another Fall.

The Ceaseless Roar není nahrávka na jediný poslech. S každým dalším roste a sílí jako řeka, jež postupně odnáší naše životy a sny do moře. Je to deska ke snění, mediaci, přímo vyzývá, aby se v ní posluchač ztratil a nechal se prostoupit něčím, co jej dalece přesahuje. Plantovo vyprávění o světě zkrátka zní jako od někoho, kdo vidět téměř všechno a ví, co z toho je nejdůležitější.

Robert Plant (and The Sensational Space Shifters) – lullaby and… The Ceaseless Roar
Vydavatelství:
Nonesuch/Warner Bros.
Celkový čas: 49:20
Seznam skladeb: Little Maggie, Rainbow, Pocketful of Golden, Embrace Another Fall, Turn It Up, A Stolen Kiss, Somebody There, Poor Howard, House of Love, Up on the Hollow Hill (Understanding Arthur), Arbaden (Maggie’s Baby)   

Témata:,