Rok 2009 bude v hudbě patřit Britům


Devátý rok nového milénia bude ve znamení ostrovní hudební scény. Jsou tu přísliby v řadách nováčků, těšit se ale můžeme i na nová alba hudebních velikánů. Zatím to vypadá, že se na nás budou ze všech stran valit synteticky-elektronické zvuky. Třeba se ale ještě najde někdo, kdo umí hrát na opravdové nástroje a ne jen na počítač. Zvítězí nakonec u kritiků U2, nebo zatím méně slavná Lady GaGa či Little Boots?

Britský server BBC každoročně zveřejňuje své tipy na hudební naděje nadcházejícího roku. V letech minulých jeho odhady vyšly téměř stoprocentně. Loni stála na nejvyšší pozici žebříčku tipů rozložitá Angličanka Adele s okouzlujícím soulovým hlasem. Před několika dny si odnesla domů dokonce dvě ceny Grammy (Nejlepší popová zpěvačka a Objev roku).

Kytarovkám odzvonilo, je čas na syntetický pop

Little Boots

V letošním roce okupuje první pozici výběru elektro-popová Victoria Hesketh neboli Little Boots. S elektronickou hračkou, která připomíná „kravál vydávající hračky pro děti“, vytváří syntetické samply a melodie. Pracovní sessions pravidelně dokumentuje na youtube, kde tak můžeme sledovat, jak její hudba vzniká. Ze záplavy zveřejněných videí vyčnívá především singl Meddle.

Lady GaGa

Vedle Little Boots najdeme v první pětce hudebně téměř totožnou Lady GaGa. Rozdíl je snad jen v pojetí muziky: Little Boots je víc svá a experimentující, Lady GaGa střílí najisto doprostřed terče komerce. Záměr je jasný: prodat, být vidět, bavit lidi, protančit za večer troje střevíce. Tak jako v singlu Just Dance.

http://www.youtube.com/watch?v=T2Q3FlhJHFQ

La Roux

Trojici disko holek uzavírá maličko alternativní Elly Jackson neboli La Roux Vsadila na nesmrtelnost osmdesátkového diska a možná, že už jste zaznamenali její debutový singl Quicksand. Můžeme si jen domýšlet, jestli svou transformaci do laciného „tuc tuc“ myslí vážně, nebo je to jen chytrý marketingový tah a veliká zábava. Nicméně sama říká, že tolik oblíbeným kytarovkám už odzvonilo a že je čas na reinkarnaci diska. Ale je prvoplánové disko opravdu schopno přežít v dnešní konkurenci?

http://www.youtube.com/watch?v=LMBNZ6mDSYk

Florence and the Machine

Tím zajímavějším ve výběru je seskupení Florence and the Machine. Klip k singlu Dog Days Are Over připomíná video k A & E britských Goldfrapp. Pomalované a podivně vyhlížející postavičky jako z příručky pro šamana pobíhají v extázi lesem, k tomu znějí naléhavé bubny. Florence Welch je však díky zvláštnímu hlasovému fondu a náchylnosti k šílenostem nejjistějším příslibem do budoucna.

http://www.youtube.com/watch?v=s0ZPTFfpO40

White Lies

Snad aby to redaktoři z BBC s elektronikou moc nepřeháněli, pustili do první pětky horkých kandidátů na objev roku kytarové White Lies. Londýnské rockové trio má zatím na svědomí  nadějný debut To Loose My Life. Svými úvahami o smrti a jejích podobách by mohlo konkurovat mnohým emokapelám. Skutečnost je však jiná, a ač jsou White Lies temní a negativní až hrůza, pramení z nich uhrančivá touha dostat vás na kolena. A oni na to vážně mají (podobnost zpěváka a frontmana kapely Harryho McVeighaIanam KurtisemJoy Division není náhodná).

Legendy se vracejí a s nimi další řadovky
Rok 2009 přinese především dlouho očekávané novinky slavných jmen. Celé dlouhé čtyři roky čekali fanoušci na pokračovatele veleúspěšného alba American Idiot amerických megastar Green Day. Podle výpovědí lidí přítomných ve studiu i samotné kapely je na co se těšit. Známe už i název alba: 21st Century Breakdown.

U2 a Depeche Mode

Možná ještě netrpělivěji se očekává nové album irských U2. Skandál s únikem nahrávek skrze zdi Bonova příbytku už je za námi, teď se všichni těší na 2. březen, kdy má ostře sledovaná deska No Line on the Horizon vyjít. Nedávno vydali Bono & co. snový klip k singlu Get On Your Boots, připomínající tak trochu Nekonečný příběh.

http://www.youtube.com/watch?v=M6ESIC5atdo&feature=related

Návrat z temnot ohlásili svým dvanáctým řadovým albem i britští Depeche Mode. Králové elektroniky vyjíždějí na turné na podporu alba Sounds of the Universe. V červnu poctí svou návštěvou i fanoušky v České republice.

Placebo a Muse

Nové album, v pořadí šesté, slíbili na červen Placebo. Následovník tři roky starého opusu Meds dekadentních manýristů v čele s excentrickým Brianem Molko vzniká ve spolupráci s producentem Davidem Bottrillem, který v minulosti sekundoval Tool nebo Muse. A když už je řeč o Muse, prosákly od nich informace, že i oni by mohli hudební trh roku 2009 o něco málo obohatit.