Rozhovor s kapelou Mig 21, která vyráží na turné

Michaela Maršálová

Mig 21 vyráží na turné. Dorazíte?

Koncertní turné kapely MIG Svoboda není levná věc proběhne ve dvou etapách – v listopadu a prosinci  roku 2017 a na jaře roku 2018.  První dva koncerty proběhnou 1. a 2.  listopadu v brněnském klubu Fléda, postupně se do prosince MIG 21 představí v jedenácti dalších městech, včetně Prahy, kde se uskuteční tři koncerty v Lucerna Music Baru.

Kapela kromě zlatého fondu svých písní představí i několik novinek, mimo jiné skladbu Svoboda není levná věc, která dala i název celému turné. „Je to přesně ten název, který jsme hledali,“ říkají za kapelu MIG 21 autoři skladby Jiří Macháček a Tomáš Polák.

Zde krátký rozhovor s kapelou:

Proč jste zvolili název nového turné Svoboda není levná věc?

Každoroční hledání názvu turné je na celém tom turné asi ta nejtěžší věc. Adeptů na název bylo letos mnoho, namátkou: Jakostní tour, Šňůra perel sviním, Panďuláci tour, Kdy už tam budem tour, Svaté tour, Cool Tour, atd. Ale náš poslední singl se jmenuje Svoboda není levná věc, takže sami vidíte, že je to přesně ten název, který jsme hledali.

Titulní písnička Svoboda není levná věc je z vaší autorské dílny zatím poslední. Znamená to, že se začínáte vyslovovat ke společensky závažnějším tématům?

Nikoliv, ke společensky závažnějším tématům jsme se vyslovovali vždycky, jenom si toho nikdo nechtěl všimnout. Ale my to chápeme a nikomu to nevyčítáme.

Opravdu? Dejte nějaký příklad.

Ovšem, třeba Malotraktorem – téma hendikepovaného řidiče zemědělského stroje, který marně hledá svou celoživotní partnerku vám snad připadá společensky málo závažné? Nám ne! A pak třeba píseň V dnešním světě kompjůtrů, která se zabývá současnou, tolik palčivou problematikou prorůstání organické hmoty s anorganickou, že. A takto bychom mohli pokračovat směle dál.

Turné je rozdělené do dvou částí a objede řadu míst – máte nějaké, na které se obzvlášť těšíte?

Nemáme, těšíme se pořád stejně, a to i v případě, že by žádné turné nebylo. Samotné těšení nás prostě baví.

MIG 21 – CHCI TI ŘÍCT