Rozhovor s Klárou Vytiskovou: Svou novou desku jsem napsala v obýváku

Redakce

Klára Vytisková je úspěšná zpěvačka a zároveň skvělá máma. Zpívá s kapelou Toxique. Vytvořila ale i nový sólový projekt s názvem Klara. Pod tímto jménem vydává novou desku, která nese název Home (v překladu Domov). Přečtěte si, co prozradila o sobě a o svém novém albu.

Právě vydáváš novou desku s názvem Home. Znamená to, že celé album je o tvé rodině?

Znamená to, že moje deska je domácí. Napsala jsem ji v obýváku, prodiskutovávala obsah u jídelního stolu a jednu píseň jsem dokonce nahrála ve sprše. Témata písniček jsou o manželství, o mateřství, o tom, jaké to je, vracet se domů. 

Jsi tedy zastáncem přísloví: Všude dobře, doma nejlépe?

To víš, že jo. Miluju cestování. Nedávno jsme byli na dovolené ve Španělsku. Když jsem přiletěla domů, uvědomila jsem si, že jsem ráda v své vlastní sprše a posteli. 

Píseň Home zpíváš se svojí mladší sestrou Terezou. Chce být také slavnou zpěvačkou jako ty? 

Třetí singl z desky je nazpívaný se ségrou, která si říká Edna Green. S kým jiným bych měla zpívat písničku o tom, jak je hezké vracet se domů. Vyrůstala se mnou a je zvyklá na stejný domácí řád jako já. Byla to jasná volba. Terka primárně hraje na bubny, na klávesy a k tomu zpívá. Píše si své texty stejně jako já. Nicméně, teď má kapelu, kde jsou dva zpěváci. Jmenují se Apollinaire. Super projekt. Sestra je skvělá muzikantka.

S kým jsi na desce spolupracovala? 

Celé album jsem si složila sama. Poté jsem hledala různé lidi, se kterými bych písně dodělala. Většinou jsem složila jednoduchý beat, poté jsem potřebovala, aby tomu někdo dal dobrý zvuk. Jezdila jsem do Bratislavy do studia Littlebeat. Spolupracovala jsem se skvělým kytaristou Lukášem Chromkem. Mikem Trafikem, Mr. Moustachem. Dále se Šimonem Holým, studentem FAMU. Usmažila jsem mu řízky a nahrávali jsme písně u nás v obýváku. Bylo to super. Také jsem pracovala s klávesistou z naší kapely Toxique, s Vildou Bérešem. Nakonec se svým kapelníkem Matějem Belkem. Poznala jsem spoustu lidí. Byla to velká sranda.  

Momentálně se zabýváš sólovou dráhou. S kapelou Toxique máš teď pauzu?

Všichni kluci z Toxique neustále hrají v různých kapelách. Momentálně Toxique nevystupuje. Už nás nebaví hrát ty stejné věci znova. Až uděláme novou desku, zase začneme vystupovat. Navíc hrát s kapelou je teď mimo mojí časovou kapacitu. Pracovat na své vlastní desce, do toho natáčet Superstar. Koncertovat s Toxique bych už nezvládla. Naše kapela teď spí a já doufám, že se brzy po mém turné probudí. 

Kde budeš vystupovat na turné? 

Nějaké koncerty budou v Česku i na Slovensku. Jinam se už asi nedostanu, protože na to nebude čas. Ale později bych ráda vystupovala i v Berlíně a Vídni.

Jsi čerstvá máma. Máš roční dcerku. Jak moc ti mateřství ovlivnilo novou desku?

V těhotenství jsem seděla neustále u piana nebo v cukrárně. Objednala jsem si zmrzlinový pohár a u toho jsem dopisovala texty. Během těhotenství jsem chytila múzu, seděla jsem u piana a doskládala téměř celou desku. Kromě aktuálního singlu Forever. Ten jsem skládala v šestinedělí s Emilkou v náručí. Píseň je o mateřství. Těhotenství pro mě byla ta největší inspirace. 

Jak zvládáš mateřství spolu s kariérou zpěvačky? 

Je to velká jízda. Jedu na plný úvazek od rána do večera. Dítě tě naučí, jak být šťastná, protože když jsi šťastná, bude i tvé miminko. Celé to dává smysl. Není to jen o tom, že své dítě něco neustále učíš, ale ono učí tebe jak v životě fungovat. 

Takže během dne se staráš o svoji dcerku a v noci pracuješ?  

Přesně tak. Jediné, co mi teď chybí, je spánek. Stíhám spát 5 hodin denně. 

Pomáhá ti s Emilkou tvá rodina? 

Ano, skvělý manžel a máma. Mám kolem sebe lidi, kteří mi hodně vychází vstříc, a to je super. 

Jak ses připravovala na mateřství? Chodila jsi na jógu pro těhotné, četla jsi o tom knížky?

Nijak moc jsme se nepřipravovala, protože si myslím, že člověk by měl věřit ve svůj přirozený instinkt. Je pravda, že na jógu jsem chodila k mé porodní bábě. Všeobecně nemám ráda skupinové záležitosti, ale tohle bylo moc milé.  

Byla jsi jedna z porotkyň v Česko-slovenské Superstar. Byla pro tebe výzva přijmout takovou práci?

Rozhodně byla. Na rozdíl ode mě, moji kolegové to nedělali poprvé. Naštěstí všichni byli natolik hodní a rychle mě do mojí role zasvětili. Díky nim jsem nebyla skoro vůbec nervózní. 

Co je nejtěžší na takové práci? 

Nejtěžší jsou castingy. Chodí tam soutěžící, kteří milují hudbu, ale nechytají ten správný rytmus nebo úplně neintonují. Já jim nějakým způsobem musím sdělit, že nepostupují. Nechci, aby přišli o svoji vášeň k hudbě. To, že nemají dobrý rytmus, neznamená, že si nemohou zpívat doma s kamarády. Bohužel se jejich zpěv nehodí na hudební dráhu a pro spoustu lidí je to velké zklamání. Ty jim vlastně zničíš životní sen. Do Superstar přišli i lidé, kteří jsou nafoukaní. V tomto případě ti není líto naplno jim říct, že zpívají vážně špatně. 

Můžeš nám sdělit nějaký drb ze zákulisí Superstar? 

Myslím, že všechno, co stálo za to, bylo natočeno.

Mohla bys vzkázat něco čtenářům koule? 

Žijte na plné koule! Mějte se krásně a pořádně si užívejte Vánoce. A nezapomeňte poslouchat pěknou muziku!

Bára Poláková o mateřství: O těhotenství jsem ani nevěděla a teď je to taky úplně v klidu

Rozhovor s Eliškou Mrázovou: Proč zpívá anglicky a ne česky?