Rozhovor s Máriem Petrejem, autorem Výstavy skutečných nahých mužů Voayer

Michaela Maršálová

Co nám prozradil Mário Petreje, autor Výstavy skutečných nahých mužů Voayer? Přečtěte si náš rozhovor.

Jak si užíváš výstavu nahých mužů?

Co mě překvapilo, je to, že je tu hodně žen, ale stydí se dotýkat. Na výstavě nahých žen se dotýkaly. A přitom všichni tito modelové jsou dotykoví…. Na výstavě mužů se ženy dotýkaly žen a tady je to stejné – spíš muži se dotýkají těch mužů. Jsem si jistý, že každý muž se chtěl na výstavě žen nějaké z nich dotknout. Mnozí z nich ale nenašli odvahu. I když třeba přišli s partnerkou a ta jim to dovolila, neudělali to.

Co zvláštního se tu stalo?

Včera přišla jedna paní, která chtěla být svázaná v křesle, tak jsme jí to umožnili. Zůstala ale oblečená. Nicméně je tu nachystané stanoviště pro návštěvníka, který by se chtěl svléknout a být vystaven, ale zatím to nikdo nevyužil.

Co pro tebe znamená svoboda?

Lidi, kteří se shromažďují na náměstí a chtějí, aby někdo něco nedělal a chtějí mu něco zakazovat, aby dosáhli svého, neví, co je svoboda. Svobodu je třeba praktikovat. Proto jsem udělal tuto výstavu 17., potažmo 18. listopadu, na výročí Sametové revoluce. Vystavovaní i návštěvníci jsou tu svobodně. Můžou se dotýkat. Každý, jak chce. Tohle je podle mě svoboda.

Co chystáš dál?

Od 5. dubna 2019 v Domě módy na pražskémVáclavském náměstí budeme v galerii vystavovat nahé lidi. Každý den kromě pondělí. Začneme s modely a modelkami, se kterými už máme zkušenost z Voayeru. Mám teď databázi lidí, kteří se chtějí vystavit, takže by nám modelové neměli dojít tak dva měsíce, a do toho se stále hlásí noví a noví, je o to velký zájem.

Tady se můžete podívat na naši reportáž z výstavy nahých žen: