Rozhovor s Metadonem: Domníval jsem se, že projekt Mishovy šílenosti bude mít životnost maximálně pár týdnů

Redakce

Vyzpovídala jsem Youtubera Oldřicha Floriana, který vystupuje pod pseudonymem Metadon. Známý je i jako starší bratr Youtubera, který si říká Misha.

Tys teď byl v pořadu o vaření… Proč ses tam přihlásil?

Nebral jsem to ani jako pořad o vaření. Spíš jako jeden z dalších bizarních pořadů, které mainstreamové televizní stanice produkují. Chtěl jsem ten bizár udělat ještě bizarnější a předvést tam nějakou show, kterou diváci ještě nikdy neviděli. A trošku pobouřit konzervativní starší lidi z venkova.

Jak ti bylo mezi ostatními soutěžícími?

Bylo to krásné. Jsem rád, že se sešli lidi, kteří to celé brali docela v pohodě. Obával jsem se, že narazím na nějakého agresivního šílence, který na mě bude celou dobu nadávat. Nakonec jsem narazil jenom na paní Jarmilu. Ta sice byla dost ostrá a nebála se říct svůj názor, ale byla tolerantní a nedělala na mě žádný nátlak, abych se svojí show přestal.

Brals to aspoň trochu vážně, nebo to celé byla recese?

Nebral jsem to vůbec vážně. I moje hodnocení ostatních tomu odpovídalo. Kdybych to bral vážně, tak bych nejspíš dával podstatně nižší hodnocení. Dokonce až poslední den jsem zjistil, jaká je vlastně odměna. Ten pořad vůbec nesleduju, chtěl jsem si jenom z lidí udělat srandu.

Proč sis vybral za převleky zrovna ty, co sis vybral? Máš k nim nějaký hlubší vztah?

Mám rád seriál Breaking Bad, takže jsem chtěl rozhodně jít za Heisenberga. Co se týče dalších postav, tak to jsem improvizoval vždycky na poslední chvíli. V úterý jsem šel za upíra, který měl být jako parodie na Edwarda Cullena. Zvolil jsem ho proto, že si ze mě lidi dělají srandu, že prý vypadám jako on. Ve středu jsem šel za postavu Kung Fury, kterou jsem cosplayoval už několikrát, a tak je pro mě takovou jistotou. Ve čtvrtek a v pátek jsem byl za postavy, které jsem hrál v divadelních hrách.

Jsi v kontaktu s někým z pořadu?

Jsem v kontaktu s Karlem. Zjistili jsme, že se nacházíme ve stejné sociální bublině. Máme společné známé a jeho holka se mnou dokonce chodí do školy. S ostatními soutěžícími v kontaktu nejsem a obávám se, že bych ani nechtěl být. Jsou to typy lidí, které ve své realitě nechci.

Co byla největší blbost, která se během natáčení stala / byla řečena?

Že je to sushi studený, a proto se paní Jarmila nenají. Nebo že dinosaurus chutná podle paní Danuše podobně jako hovězí. Šílené taky bylo, jak paní Jana dělala BBQ omáčku z majonézy ve stylu mimibazaru. To jsem nikdy nezažil.

Říkal jsi, že máš dívku… Řekneš nám o ní něco víc? Kolik jí je, kde jste se poznali, odkud je…

Poznali jsme se v našem univerzitním divadelním spolku, ve kterém působím. Naštěstí to není Youtuberka nebo podobný internetový živel. Poznali jsme se ještě dříve, než jsem s Youtube začal. Je jí 21 a studuje psychologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Jak vnímáš českou youtuberskou scénu?

Hodně špatně. Ale špatně jsem ji vnímal vždycky. Proto je podle mě komické, že když jsme s bráchou začali dělat tu bizarní tvorbu, tak na nás Youtubeři měli plno keců. Že prý Youtube kazíme a podobně. Přitom si Youtube kazí oni sami různými fake pranky, diskusemi o prsou, pěstními souboji a podobnými magořinami. Ale přiživovat se na negativních náladách je úspěšná strategie snad všude, včetně třeba politiky, takže se nelze divit, že se na nás reakční kanály dost nabalily. Každopádně mě udivuje, že spousta lidí ještě ani po tom roce nebyla schopná pochopit, že to celé byla jenom nadsázka a že účel našich skladeb byl vyprovokovat lidi k reakcím a videa se měla šířit virálně, což se povedlo. Za ty negativní reakce se tím pádem vlastně ani nezlobím. Jen mi vadí, když někdo místo obsahu videí rozebírá náš osobní život, přičemž o něm absolutně nic neví.

Jaké české a jaké zahraniční Youtubery uznáváš?

Z českých jenom Martina Rotu. Ze zahraničních je jich o něco víc. Většinou nesleduju žádné challenge, pranky a podobně. Zajímá mě především tvorba, která se týká konkrétních zájmů. Sleduju například kanál Vsauce, který se zabývá vědou obecně, nebo třeba Nicka Piteru, který zase dobře coveruje muzikály. Youtube používám také ke sledování různých záznamů TV Shows – třeba Johna Olivera, který se zabývá politikou. Ale když chce člověk vypnout, tak ho potěší i sledování Youtuberů jako Filthy Frank či iDubbbz.

Jak zvládáš točit videa a studovat?

Studuju školu, kde je zátěž v průběhu semestru poměrně malá, jenže jakmile začne zkouškové období, tak je to masakr. Takže dokud nejsem nucen tvořit v průběhu zkouškového období, tak to zvládám v pohodě.

Kolik ti točení videí vydělává měsíčně?

Nechci říkat konkrétní čísla. Každopádně, nejvíce jich bylo v září 2016, kdy se do světa rozšířil Pokemon Go Song. Ale to byla prostě taková jednorázová vlna. Bylo jasné, že to pomine. Teď se nám daří udržovat nějakou stabilní sledovanost, která sice není tak vysoká, jak byla, ale není to nic vyloženě špatného v kontextu ČR.

Nevadí ti, že je tvůj mladší bratr asi slavnější, než jsi ty?

Od začátku bylo cílem zviditelnit jeho tvář, jakožto interpreta. Pozice autora hudby a textu, který stojí za tím, mi vyhovuje.

Ty studuješ práva. Chceš být spíš úspěšný právník, nebo úspěšný Youtuber?

Chci si udělat minimálně Ph.D. a věnovat se společenským vědám, ne showbyznysu. Proto působení na Youtube beru jenom jako takovou momentální záležitost, které se nechci věnovat dlouhodobě. Už tak mě udivuje, že to vydrželo tak dlouho – domníval jsem se, že projekt Mishovy šílenosti bude mít životnost maximálně pár týdnů.

Chceš dál točit videa, nebo s tím plánuješ seknout?

Budu točit dál, pokud budu mít nápad na něco, co mě bude bavit. Ale nechci se do ničeho nutit. Až mě to bavit nebude, tak s tím s radostí seknu.

Rozhovor s manželkou Řezníka: Nejvíc mě na něm štve, že smrká do ručníků

Manželský kvíz: Jak dobře se navzájem znají Řezník a jeho žena?