Roztomilá galerie: Dívka dělá papírové miniatury z listů starých knížek

Redakce

Taky máte doma hromadu starých knížek, které jsou podle vás dobré leda tak na přiložení do kamen? Malena Valcarel se rozhodla najít pro ně vznešenější uplatnění.

Knihy jsou fascinující a neodmyslitelnou kulturní hodnotou. Časy jejich pálení jsou v naší historii považovány za nejtemnější. Kniha vám dělá společnost, když jste osamělí, vezme vás za dobrodružstvím, když se nudíte, a poskytuje duchovní oporu, když pochybujete naprosto o všem. Napadlo vás ale někdy proměnit je ve zcela jiný druh umění?

Španělská umělkyně Malena Valcarel je už celá léta zcela pohlcená prací s papírovým materiálem. Ze starých knížek vytváří sochy, papírové šperky nebo do detailu propracované konstrukce. Stala se už součástí nejedné stylové domácnosti: své výtvory na internetu prodává. Ty dražší stojí až dvacet tisíc korun, ale najdete tu i menší díla, která se cenově pohybují kolem dvou tisíc. Takže pokud máte ve svém okolí někoho skutečně speciálního, možná jsme vás právě inspirovali k originálnímu dárku pod stromeček.

Papírové sovičky, věžičky nebo domečky jsou až neuvěřitelně přesné. Pokud doma neskládáte modely lodí nebo nevymalováváte dospělácké omalovánky, asi vám nebude tak úplně jasné, jak se někomu něco takového může podařit.