Problém je vždy majitel aneb Rudolf Desenský o výchově psů

mim

Rudolf Desenský je známý psí psycholog a kynolog. Pomáhá lidem s problémovými zvířaty, například agresivními, ale zdůrazňuje, že chyba je vždy na straně majitele.

Rudolf Desenský se specializuje na velká plemena. „Mám pozorovací talent a umím se vcítit do druhého, včetně psů. Začínal jsem na hodně velkých potížistech z ulice, těch, co se nechtěli moc adaptovat, pobíhali někde po vsi a nikomu nepatřili. Když mě kousnul, zjišťoval jsem proč, hledal jsem tu hranici, kdy ještě kousne a kdy ne, a zkoušel jsem různé varianty,“ vzpomínal na své začátky v rozhovoru pro Český rozhlas.

Málo času a moc slov

Zdůrazňuje, že při výběru psa byste měli hledět na to, aby k vám tzv. seděl. „Největší problém dnešní doby je, že lidi si berou psy podle toho, jak vypadají, a ve finále si nesedí a překáží jeden druhému. Když třeba mladí pořídí babičce border kolii, pes lítá i po stropě, všechno ničí a je asociální, protože ta stařenka mu nestačí. A je to jen proto, že špatně zvolili psa ke konkrétnímu člověku,“ zdůrazňuje.„Lidi většinou nezvládnou temperament psa, protože na něj nemají čas, nebo jsou zvyklí psovi něco vyprávět, přitom ten pes česky nerozumí, každé slovíčko je třeba mu předvést,“ říká.

Potíž je jinde

Lidi mu volají a radí se s ním, když mají problémy se svými mazlíčky. „Většinou zjistím, že potíž je úplně někde jinde, než majitel říkal do telefonu. Naučím ho se psem pracovat a odjíždí s informacemi. Pak s tím buď pracuje, nebo ne a podle toho je vidět výsledek,“ popisuje.

Co je také důležité při výchově a výcviku psa, je, aby majitel dělal, co mu Desenský poradí. Často bývá problémem, že páníčkové postupy nedodržují a pak se diví, že pes neposlouchá. To je ale prostě chyba majitele zvířete a ne psa.

„Mé působení na psa je efektivní, problém nastane, když na něj někdo začne působit jinak. Proto pracuji vždy s majiteli a neberu si jen psy k sobě na převýchovu, to je jako udělat za někoho řidičák,“ uzavřel.