S Gaia Mesiah to bylo osudové setkání, tvrdí Viktor Dyk

Milan-Janecek

Nedávno se v médiích objevila zpráva, že novým zpěvákem kapely Gaia Mesiah se stává protřelý matador českých podií Viktor Dyk. Přitom v posledních letech je to opravdu velmi zaměstnaný člověk. Pro Kouli.cz to byl důvod položit mu několik otázek, směřujících nejen ke zmiňované spolupráci.

Co všechno děláte a jak to zvládáte?
Dělám toho vážně dost, to je pravda. Píšu texty a produkuju hudbu, dělám v muzikálech, rockové opeře… A teď od dubna především účinkuju v kapele Gaia Mesiah – to je moje zásadní setkání takzvaně ve správnou chvíli na správném místě. Tohle přináší život, a ten se musí přeci nějak zvládat.

Můžete to osudové setkání s Gaiou Mesiah nějak blíž popsat?
Potkali jsme se po letech s bubenicí Mishou Cortéz na setkání OSA v rámci představení nového interního online systému a udělali jsme na sebe i po letech umělecký dojem.

Je pro vás těžké zpívat party bývalé zpěvačky Marky Rybin? Upravujete si je nějak, nebo to zpíváte stejně? A nedělá vám problém vcítit se do jejích textů?
Snažili jsme se v posledních měsících soustředit na nadcházející letní festivalovou sezónu, kde na zásadních místech oživíme sebe i publikum – doufám. Většinu skladeb Gaia Mesiah, to znamená zpěvové linky a valnou většinu textů, skládaly kytaristka Morella právě s Mishou a jsou hodně univerzální. Takže jsem do nich pouze takzvaně vklouznul. A musím říct, že se v nich cítím nadmíru skvěle, a myslím, že podobně je na tom také náš nový basista Jirka Tille (jinak Kurtizány z 25. Avenue). Zkrátka šťastné spojení, zdá se. Je to slyšet i cítit všude kolem ve vzduchu.

Pracujete už na novém materiálu? Kdy se můžeme těšit na další desku?
Ano, pracujeme. Nové věci se už pomalounku vylupují a přes léto je chceme dodělat. Desku určitě ano, termín co nejbližší, ale konkrétní ještě nemohu prozradit.

V minulosti jste zpíval v mnoha kapelách, ale většinou nějak vyšuměly do prázdna. Mám na mysli Plavalagunu, Autsider nebo WAW?!. Přestože se jednalo o kvalitní projekty, výrazněji se neprosadily. Proč to nedopadlo?
Zřejmě, pro změnu, nešťastné spojení. Vždycky selhal lidský faktor. Pokaždé z jiného důvodu, takže snad už jsem si smolná spojení vybral. Uvidíme, každá věc i každé spojení mají svůj osud a tudíž i svou životnost.

Poslechněte si Viktora Dyka s kapelou WAW?!

Co je pravdy na tom, že jste začal spolupracovat i na vzkříšení kapely ZOO? Jak daleko to pokročilo? Kdo všechno se v nových ZOO objeví?
Mám za sebou úspěšné setkání s Jirkou Chlumeckým a zbytkem ZOO u krásné práce na soundtracku k filmu Bestiář, jedno turné po rádiích, jednu kompletní novou věc a jedno společné vystoupení v sestavě Chlumecký, Kolář, Veselý, Plášek a . Z různých důvodů se to hýbe dost ztuha, kdežto já mám rád tempo a pohyb. Takže jedinou mou v pravém slova smyslu fungující kapelou je Gaia Mesiah, kde se hýbou lidi i věci tempem a stylem pro mě velice příjemným.

Překvapilo mě, že jste psal texty i pro kapelu Verona. To není zrovna parketa pro kovaného rockera. Jak jste se k tomu dostal?
Kytarista z Plavalaguny, můj letitý kamarád Lukáš Chejn, mě v roce 2002 doporučil svému známému a náhodou vznikla naše první společná hitovka Náhodou. Nazpívala ji nádherná zpěvačka s nádherným hlasem – Markéta. Byla to pro mě příležitost a nová zkušenost, která mi kromě kamarádství a radosti z dobře odvedené práce poprvé přinesla taky i jiný užitek. Živí mě to a hlavně mě to baví o poznání víc, než objíždění různých „šedých“ akcí s vypůjčeným chlebíčkovým repertoárem.    

Co vám přináší práce v muzikálech?
Spoustu zábavy, kamarádů, nových známých a fanoušků, jiný druh pokory a především několik krásných výletů do různých rolí. Divadlo mě hodně baví a právě na tom jsou muzikálová představení v Ta Fantastice stavěná. Vždycky se to snažím odehrát co nejlíp. Poté, co jsem Otovi Balážovi před lety tak hloupě odmítal účinkování v Ježíšovi, protože jsem nebyl v tu dobu náležitě připravený na „naskočení do rozjetého vlaku“, musel jsem si počkat až do roku 2003 na muzikál Excalibur. Doporučil mě Kamil „Ježíš“ Střihavka. Ten muzikál mi otevřel dveře k divadlu a zároveň i k mé současné ženě. Všechno má zkrátka svůj čas a prostor.

Neplánujete sólovou desku? Za léta, co děláte muziku aktivně, jste určitě nashromáždil dost materiálu.
To je fakt, pořád si něco syslím do šuplíku, ale ještě nepřišla ta správná doba, aby z lisu vypadla nějaká moje deska. Vlastně za to může Gaia. Zrovna jsem se chystal, už poněkolikáté, pěkně nadobro zapadnout, ale „bůh hudby“mě povolal do boje dřív, než jsem to stačil udělat. Na stará kolena ale určitě něco vybrousím…, i kdyby to mělo být The Best of Me.

Máte ještě nějaké rozpracované projekty?
Kromě toho, o čem už byla řeč, máme s pár lidmi rozdělaný celovečerní film a s jinými lidmi zase chystáme muzikál.

V čem spatřujete rozdíl mezi zakázkovou prací, třeba účinkováním na soundtracku k filmům, v muzikálech nebo psaním textů pro jiné zpěváky, a vlastními projekty?
Rozdíl není.. Do všeho jdu „celej“, protože by mě to jinak vnitřně neuspokojovalo. Párkrát jsem na to sice dojel, ale vícekrát se to vyplatilo. Doporučuju to každému. Bude se ve výsledku víc usmívat.

Poslechněte si Viktora Dyka v soundtracku k filmu Bestiář

Pocházíte z umělecky založené rodiny. Oba rodiče jsou výborní muzikanti, prastrýc byl slavný český básník stejného jména. Není to trochu zavazující?
Je, a proto si tak často rozvazuju jazyk.

Viktor Dyk
Narodil se 10. února 1969 v hudební rodině. Matka byla uznávaná jazzová zpěvačka a otec pianista, skladatel, textař, aranžér a hudební producent. Viktor Dyk zpívá a hraje na několik hudebních nástrojů. Byl zpěvákem kapel Dorota B.B., Autsider, Božská Těla, Plavalaguna, WAW!?. Jako autor hudby, textař a interpret se podílel na albech mnoha jiných zpěváků a kapel (např. Lucie Bílá, Kamil Střihavka, MonkeyBusiness, J.A.R., Alice, Verona, Bára Basiková). V současné době vystupuje jako zpěvák v muzikálech Láska je láska, Němcová!, Excalibur, Obraz Doriana Greye a v rockové opeře Antigona. Zpívá v kapele GaiaMesiah a podílí se na obrodě skupiny ZOO.