S hloubavým Juniorem leda na afterparty


Norská skupina Röyksopp, dvojice hudebníků, kteří produkují elektronickou hudbu, slaví ve své zemi velké úspěchy. Jak zní tenhle skandinávský styl hudby českým uším? S hloubavými melodiemi nového alba Junior můžete uspět na afterparty, nikoliv ale na večírku.

Bergeňané Torbjørn a Svein udělali desku, kterou si budete pouštět na afterparty.  Foto archiv Royksöpp

Norská skupina Röyksopp je známá originálním tvůrčím přístupem. Její první deska Melody A.M. překvapila novátorskými metodami, které způsobily rozruch ve sféře electro music. Třetí album s názvem Junior se nese v duchu ponuré skandinávské hudby s poněkud vyčpělými nápady. Tvůrcům buď dochází múza, nebo se svým stylem brání opustit norské břehy svých posluchačů.

Tesklivé tóny od norských fjordů
Album začíná tajuplným smíchem, což vám do žil moc moc optimismu nevlije. Ačkoliv první skladba Happy Up Here hudebním a melodickým elánem trochu klame, vzpomenete si na podobný song, hit Eple z první desky. Na škodu to není, tahle skladba má ambice stát se hitovkou. Srovnání s debutovým albem se nevyhnete. Zatímco Melody A.M. si zakládala na melodické jednoduchosti, Junior nabízí hutnou a těžkou muziku. Jednotlivé songy tvoří několik vrstev různých zvuků, avšak žádný z nich není dominantní. Slabým pojítkem jsou ve většině písní ženské vokály, v nichž můžete poznat švédskou zpěvačku Robyn nebo Karin Dreijer Andersson, která zpívala píseň What Else Is There na albu Understanding. Mezi povedené kousky nové desky patří Röyksopp Forever s trefnou kombinací smyčcového orchestru a dramatickými jednotlivými basy. Emotivní je rovněž chytlavá You Don’t Have a Clou. Poslechněte si tenhle soundtrack jara:

http://www.youtube.com/watch?v=TcoKxYv8NCQ

Na album Junior si sice v klubu nezapaříte, ale pro dojezd na afterparty se hodí. Hochům od norských fjordů se nepodařilo proměnit tesklivé tóny v chytlavý poslech tak, jako dřív. Na desce totiž převládají hloubavější melodie, při kterých vám severský vítr pročechrá myšlenky.

Röyksopp: Junior
11 tracků, stopáž 50:57
Vydalo EMI / Wall of Sound / Astralwerks

 

Témata:,