S Lamb na výletě po planetě Electro

petradamek

Před třemi lety, krátce po svém reunionu, odehráli fantastický koncert v Lucerna Music Baru. Letos se Lamb vrátili do Česka znovu. Kromě hitů Gorecki či Gabriel představili poslední studiovku 5. Lou Rhodes opět čarovala s hlasem i emocemi a zaplněný sál se poklidně kolébal do rytmu.

Fungují písničkáři jako předskokani akcí elektronického rázu? Nefugují! Jay Leighton, další z dlouhé řady kluků s kytarou, který si takto vylámal zuby, to ostatně glosoval hned v úvodu: „It’s my job to bring you down“. Uspat – přesně to se sympatickému písničkáři povedlo dokonale. Zaplněný sál KC Vltavská tak  probrali až The Ramona Flowers, příjemný mix indie a elektroniky.

Proč právě Jay a The Ramona Flowers? Prvně jmenovaný je dlouholetý kamarád zpěvačky Lamb Lou Rhodes (vystupoval s ní i během její sólové šňůry), pětice z Bristolu zase chystá debutovou desku, na níž se podílí Andy Barlow.

Oblečená v bílém volném hávu, Lou Rhodes na scéně působila jako bílá paní. Vskutku okouzlující je tahle dáma, s přibývajícím věkem jí to sluší stále víc. Během koncertu se takřka nehnula od mikrofonu a zatímco její parťák se občas odvázal k nadšenému povzbuzování, Lou se soustředila pouze na zpěv. A publikum se zase – chvílemi až příliš strnule – soustředilo na ni.

Oproti minulému koncertu se v setlistu objevily skladby z poslední „reunionové“ desky 5. Celý koncert odstartoval jejím otvírákem Another Language, v průběhu koncertu zazněly ještě Built a Fire nebo Butterfly Effect. Zatímco nové kousky se nijak výrazně nelišily od studiových verzí, některé starší věci (třeba B Line nebo Gorecki) zazněly v mírně upravených či úplně nových aranžích.

http://www.youtube.com/watch?v=Pt1Ef_ai_C4

První koncert Lamb před třemi lety prý kazil mizerný zvuk. Tentokrát naštěstí všechno znělo, jak mělo. Vokál Lou byl skvěle čitelný a mohly tak vyznít všechna jeho krásná zákoutí (a že jich je!), emoční polohy a různé efekty, které jí od mixpultu „šteloval“ Andy. Stejně jasně zněly také veškeré drum and bassové či trip-hopové linky. K úplné dokonalosti jen stačilo ubrat pár decibelů.

Duo doplňoval basista Joe Thorne a u mixpultu se tu a tam objevil ještě čtvrtý člen (snad technik?); to když se Andy vydal od svých elektronických hračiček k bicím. Škoda, že kytara či právě bicí zněly sálem jen sporadicky, instrumentálnější projev ála Morcheeba by Lamb slušel o mnoho víc.

I tak byl večer ve společnosti Lamb velmi milým zážitkem. Podobný tanečně-emoční veřírek dnes čeká také Brno.

Lamb
Support: Jay Leighton,The Ramona Flowers
Praha, KC Vltavská, 4. února 2012

Témata:, ,