Šansoniérka Szidi Tobias se hlásí s Jolankou a koncertní šňůrou

Redakce

Královna středoevropského šansonu Szidi Tobias vydává nové album Jolanka. Vycházá po třech letech od řadovky Ať se dobré děje a zpěvačka ho natáčela u Davida Kollera v Mikulově.

Poslechněte si Szidi Tobias v Youradiu

Zpěvačka a herečka Szidi Tobias bývá díky zabarvenému hlasu srovnávána s Hanou Hegerovou či Marianne Faithfull. Obě polohy dokazuje i na desce Jolanka, jež nabízí jedenáct písní s hudbou Tobiasina dvorního skladatele Milana Vyskočániho. Poprvé se Szidi v písni Édesanyám představuje i jako textařka, jedním textem přispěl Milan Lasica, ostatní jsou z dílny Petera Lipovského, Szidiina osobního textaře a životního partnera.

Pražský křest proběhne 8. prosince v divadle Studio DVA. Dále se Szidi 13. prosince zastaví v Břeclavi, v brněnském Divadle Bolka Polívky zazpívá 15. prosince a letošní část turné zakončí 16. prosince koncertem v KD Akord v Ostravě.

Szidi Tobias pochází ze železničářské rodiny z východoslovenského města Kráľovský Chlmec, podobně jako většina tamních obyvatel má maďarské kořeny. Vystudovala herectví v Bratislavě, hostovala ve Slovenském národním divadle a poté natrvalo zakotvila v legendární Astorce, se kterou spolupracuje dodnes. S šansonem, v němž mísí židovskou hudbu, cikánskou muziku, folklór i městskou poetiku, začala před dvanácti lety. (sli)