Never Sol: Uhrančivý hlas z filmu Ve stínu

Hana-Slivova

Pamatujete si závěrečné scény nového filmu Davida Ondříčka Ve stínu, jež doprovázel naléhavý dívčí hlas a klavír? Oboje patří třiadvacetileté Sáře Vondráškové alias Never Sol. Absolventku jazzového zpěvu si pro spolupráci na snímku, který bude letos bojovat o Oscara, vytáhl Jan P. Muchow. „Začala tak spolupráce, které si nesmírně vážím,“ říká Sára. Jejímu projektu Never Sol bude Muchow také produkovat první desku.

Váš hlas se stal díky skladbě Lay Down z filmu Ve stínu v podstatě ze dne na den objevem roku. Máte od té doby více nabídek ke hraní?
Poslední dobou se mi i díky dobrým ohlasům daří realizovat zajímavá vystoupení, v úterý 2. října budeme s mým projektem Never Sol vystupovat na vernisáži studia deFORM na Designbloku. Myslím si, že to všechno jde přirozeně zlehounka nahoru, máme radost, že se lidem písnička Lay Down líbí a že se Never Sol pomalu dostává do širšího povědomí.

Jak vlastně skladba vznikla? Složili jste písničku přímo k filmu, nebo vznikla dřív?
Už před filmem existovala harmonie a melodie, kterou jsem složila na piano. Na základě toho jsme ji s Honzou Muchowem a Michalem Novinským dotvořili pro film tak, aby korespondovala s temnou a křehkou náladou filmu a jeho významem.

Jak jste se vlastně s Janem Muchowem poznali?
Seznámil nás Tomáš Zilvar, který mě jednou slyšel hrát v Café v Lese. Pár měsíců na to jsem poslala Honzovi své skladby, setkali jsme se a začala tak spolupráce, které si nesmírně vážím.

Tísnivou atmosféru filmu a vlastně celé tehdejší doby jste v Lay Down zachytili skvěle. Probíhala před tím nějaká „tematická“ příprava?
Všechno vznikalo velmi přirozeně. Snažili jsme se, aby skladba ladila se scénikou filmu a aby zachytila jeho poslání na úrovni hudební emoce.

Film Ve stínu pro vás není první mediální zkušenost, už dříve jste se objevila v klipu Charlie Straight v roli křehké Coco. Odkud se s kluky znáte? Plánujete případně nějaké další společné hraní?
Kluky znám také díky Tomaši Zilvarovi, který klip Coco produkoval. Náš vůbec první koncert byl právě s nimi a doufám, že v budoucnu se zase podaří něco zrealizovat. Moc ráda na natáčení klipu vzpomínám, jsem ráda, že jsem měla možnost poznat tak unikátní osobnosti, jakými Charlie Straight jsou.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny o vás Jan Muchow řekl, že vaše autorské písničky se pohybují někde mezi Bat for Lashes, St. Vincent nebo Shirley Bassey. Patří některá z těchto zpěvaček mezi vaše oblíbenkyně?
Bat for Lashes
(poslechněte si ji) je pro mě srdcová záležitost. Líbí se mi, jak se skrze hudbu vyjadřuje a jak přemýšlí v rámci skládaní a stylu zpívání, je to pro mě jedinečná a velmi progresivní osobnost nynější hudební scény. Také mám ráda Cat Power, Lykke Li, Emiku, Oh Land, Jessie Ware, prostě ženské skladatelky -producentky – zpěvačky.

Studujete jazzový zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Pocházíte z hudební rodiny, anebo jste v tomhle směru samorost?
Jsem spíš usměrněný samorost. Moji rodiče sice muzikanti nejsou, ale od malička mě k hudbě vedli. Chodila jsem na klavír, přes který jsem se později dostala i ke zpívání. Takže jsem jim moc vděčná, že mě navedli na správnou cestu. Na konzervatoři jsem před rokem absolvovala, teď pokračuji ve studiu kulturologie na Filozofické fakultě, což mě nesmírně baví a rozvíjí.

Aktuálně vystupujete v duu s bubenicí Lenkou Dundrovou, což není úplně tradiční kombinace pro zpěvačku-klavíristku.
S Lenkou jsme se znaly z chodeb konzervatoře a já po ní dlouho pokukovala, protože působila velmi křehce a v ruce vždycky držela paličky od bubnů, což mě strašně bavilo. Pak jsem ji potkala na koncertě a oslovila ji, jestli by se mnou neodehrála jeden koncert. Zkoušela jsem hrát své skladby s mnoha muzikanty v různých uskupeních, ale s Lenkou jsme si poprvé zahrály a bylo to tam; věděla jsem, že bez ní to už nepůjde a že dalšího člena kapely není třeba.

Chystáte sólovou desku?
Pokud se všechno podaří, deska by měla vyjít příští rok na jaře a produkovat ji bude Honza Muchow. Snažím se teď pracovat na nových skladbách, nechávám se inspirovat vším okolo a z Never Sol se tak postupně rodí celistvý organizmus.

Co vlastně znamená název Never Sol?
Přesný význam tohle slovní spojení nemá, myslela jsem to spíš abstraktně; jako nové jméno nebo slovo, které má vzbudit nějaký pocit a vyjádřit atmosféru. Když mě to napadlo, věděla jsem, že takhle je to správně, že to sedí k energii a významu písniček.

Témata: