Saw V: docházejí nápady


Pět let uplynulo od doby, kdy se na filmová plátna poprvé dostal horror Saw. Tehdy šokoval diváky promyšleností a děsivostí. Kvůli veliké mediální popularitě se tvůrci rozhodli nám každý rok servírovat nový díl, tentokrát už Saw V. Avšak opakovaný vtip není vtipem, a pět dílů hororu o jednom a tom samém už přestává být v kurzu.

Na všech pěti dílech se zatím vystřídali tři režiséři. Tím posledním odvážlivcem, který snad doufal, že přijde s něčím novým a originálním, se stal David Hackl. Připomeňme si základní fakta: první díl nás seznámil s praktikami maniakálního vraha říkajícího si Jigsaw (ztvárněného Tobinem Bellem). On sám se za vraha nepovažuje, protože svými hrami pomáhá lidem vážit si života. Za to, že lidé při jeho hrách umírají, on prý nemůže. Na rozvíjení této základní myšlenky stojí i všechna pokračování, akorát s tím rozdílem, že se dozvídáme neustále nové informace o Jigsawovi.

Všude zlámané kosti
Ačkoliv je hlavní protagonista oficiálně od začátku čtvrtého dílu mrtev, stále se okolo něj točí i další dva díly. Ani v pátém nejsme ušetřeni pohledu na rozřezané končetiny, zlámané kosti a mrtvolné úsměvy všech zúčastněných herců. Začátek snímku nás zavádí opět kamsi do sklepení, kde policie objevila pěknou řádku mrtvol. Že se jedná o stejný styl vražd, spojených s Jigsawem, není pochyb, avšak otázkou je, kdo za těmito Saw V.vraždami stojí, když sám mistr smrtelných her je již mrtvý. Na kloub této záhadě se snaží přijít agent Strahm (John Patterson), který jen o chloupek unikl smrti z jedné pasti (když si vrazil do krku trubičku, která ho zachránila od utopení). Paralelně s pátráním se ve sklepení probudí společně pět lidí, zasluhujících si nápravu. Jednotlivé pasti jsou připraveny. Hra může začít. Kdo přežije tentokrát? Všechno toto zní hezky, ale pouze s podmínkou, že jste neviděli nějaký z předchozích dílů. Myšlenka je pořád stejná, jednotlivé nástrahy stále si podobnější a tvůrcům už pomalu docházejí nápady. Pořád dokola se oběti oněch her snaží dostat odněkud klíč, chovají se jako divá zvěř a ještě k tomu stihnou pronášet velká moudra. Je až obdivuhodné, na co všechno se dá přijít tři minuty před hrozící smrtí a kolik se toho stihne prodiskutovat.

Nastavovaný scénař jako z partesu
Scénář je neméně obdivuhodný, protože nastavovat děj, který by se normálně vešel do dvou dílů, není prací pro kdejakého začátečníka. Pomocí různých pohledů do minulosti autoři obhajují pozici vrahova následníka. Jeho identita je známa už v polovině filmu, a tak druhá část staví na tom, jestli se tentokrát podaří vraha chytit, nebo jestli opět uteče, a tím zůstanou otevřena vrátka pro případný další díl.
Atmosféra horroru je dost slabá, neboť sázka na temné prostředí, litry krve a nechutné záběry moc nevyšla. Pravdou ale je, že tyto horrorové ingredience byly v tomto díle namíchány snesitelněji než ve třetím pokračování. Atmosféra převažovala spíše thrillerová. Byla o něco lepší a dá se říct, že ona bezmoc při plnění úkolů v labyrintu smrti, které jsou promyšleny do poslední pohnutky vaší mysli, je stále děsivá. Tvůrci sice už nevědí, po jaké pile by sáhli, aby z horroru tohoto typu vytěžili co nejvíc, ale „rekreační“ horroroví fanoušci jsou v dnešní době lační po každém náznaku dobrého horroru.

Podívejte se na ukázky z hororu

http://www.youtube.com/watch?v=00cHLr90SgA

A tak se autoři nejspíš nebudu mýlit, když věří, že Saw V sklidí úspěch právě u nich i popáté. Pro ostatní bude horrorovou záležitostí vrátit se znovu do plesnivých sklepení, pokud tvůrci přijdou s šestým pokračováním.

Saw V.
USA, 2008
Režie: David Hackl