Sean Penn a Brad Pitt rozjímají o smyslu života

Marek-Bartos

Co je cílem lidského života? Jak ho smyslupně naplnit? A proč je k nám někdy tolik krutý? Tyto otázky si klade Terrence Malick v novém filmu Strom života, do kterého obsadil přírodu, evoluci, Brada Pitta a Seana Penna.

Na nejúspěšnějším filmu Tenká červená linie (1998) pracoval režisér Terrence Malick skoro deset let. I to vysvětluje, proč do dnešní doby natočil pouze čtyři plnohodnotné snímky; snímky známé precizností po formální i obsahové stránce.

Malickovy filmy nikdy nebyly lehce stravitelné, a vyjímkou není ani aktuální Strom života. Duchovní podobenství života, evoluce, Sean Pennvesmíru a vlastně veškerého tvorstva je ale asi tím nejhloubavějším autorovým dílem.

Otázky, na které neznáme odpověď

Sean Penn je úspěšný čytřicátník, zaměstnanec velké firmy a zdá se, že má všeho dostatek. Přesto se cítí ve světě ztracený; tuší, že smysl bytí spočívá zcela jinde než v honbě za kariérou, ale neví, jak s tím naložit. Vrací se proto do dětství, aby vyřešil starosti, které ho celý život provází: komplikovaný vztah s otcem (Brad Pitt), smrt bratra a ztráta dětské nevinnosti.

Vyprávění začíná zhruba dvacetiminutovou obrazovou vložkou, zachycující vznik vesmíru, života a jeho následný vývoj. Všechno doprovází symfonické skladba od renomovaného skladatele Alexandra Desplata (autor hudby k filmům jako Králova řeč, Muž ve stínu nebo posledních dvou dílů Harryho Pottera; během Stromu života se ozve i hudba Bedřicha Smetany).

Strom života

Obraz a tóny slouží Malickovi jako základní výrazové prostředky i v další části filmu, ve které figuruje již texaská rodina 50. let minulého. Začíná tak podobenství dětství a dospívání, první krůčky dítěte, ale i puberta a starosti s ní spojené. Jakkoliv by se mohlo zdát, že herci ve svých rolích sugestivní, filmem stále proudí evoluční podtext a hlavní hrdinkou je tu příroda.

Ne, Strom života zřejmě neodpoví na otázky týkající se smyslu bytí. Spíše poslouží jako návod, jak život uchopit, a jak přemýšlet nad každodenními problémy. Ani zvolená "duchovní" forma neuhrane všechny diváky. Bude proto zajímavé sledovat, jak si bude stát u návštěvníků "konzumních svatostánků", tedy multiplexů, kam na konci čevence zamíří.

Strom źivota
USA, 2011, anglická verze, české titulky
Režie: Terrence Malick
Hrají:Sean Penn, Brad Pitt, Jessica Chastain, Kari Matchett, Fiona Shaw, Joanna Going a další
Premiéra v ČR:  21.7. 2011