Šedesátník Iggy Pop důstojně stárne s albem Préliminaires

Jiri-Vanek

Kmotr punku Iggy Pop na své nové desce Préliminaires ukazuje jinou tvář, než jsme byli zvyklí. Album inspirované postmoderním románem Možnost ostrova od Michela Houellebecqa přináší především pomalé šansony ovlivněné jazzem a blues. Odvážný nápad bohužel nezůstal úplně dotažený a deska trochu trpí nedostatkem originálního materiálu.

„Znechutilo mě poslouchání idiotských drsňáků, co mlátí do kytar a dělají mizernou hudbu,“ prohlásil před časem na svém webu Iggy Pop. Těžko říct, jestli myslel i na svoji poslední nahrávku, nepovedené album The Weirdness obnovených The Stooges. Každopádně při čtení románu Možností ostrova začal poslouchat jazz a posluchačům teď nabízí originální soundtrack k této knize.

Lepší je první polovina desky
Odvážně jej odstartuje cover verzí jazzového standardu Les feuilles mortes. Jeho podání není (snad až na jemný elektronický podkres) nikterak originální, ukazuje ovšem, že Iggyho baryton může znít dobře i v klidné poloze a bez zkreslených kytar. To potvrdí v následující melancholické I Want To Go To The Beach i v neworleanském swingu King Of The Dogs.

Podívejte se na videoklip písně King Of The Dogs

Ne snad, že by Iggy Pop na albu Préliminaires vůbec nebyl k poznání; taková Nice to Be Dead plná elektrických kytar by se neztratila na žádné jeho „běžné“ desce, na syntezátorech a funky base postavená Party Time zase připomene jeho píseň Nightclubbing z alba The Idiot.

Poslechněte si píseň Nice to Be Dead

Škoda, že ve druhé části už desce trochu dochází dech. Je sais que tu sais s hostující zpěvačkou Lucie Aimé je výborné blues, ale když se stejný kytarový motiv opakuje i v He’s Dead/She’s Alive a v She’s A Business, je to únavné. Trochu zbytečně pak působí zařazení úvodní skladby alba v minimálně rozdílném mixu ještě na jeho závěr.

Na pozadí Houellebecqovy knihy se Iggy Pop vyrovnává s vlastním stárnutím i s přítomností smrti (jeho souputník Ron Asheton, kytarista The Stooges, zemřel letos v lednu). I přes drobné výhrady tak činí elegantně a s grácií.

Iggy Pop – Préliminaires
Stopáž:
36:19
Vydal: Virgin
Skladby: Les feuilles mortes, I Want To Go To The Beach, King of The Dogs, Je sais que tu sais, Spanish Coast, Nice to Be Dead, How Insensitive, Party Time, He’s Dead/She’s Alive, A Machine For Loving, She’s A Business, Les feuilles mortes (Marc’s Theme)

Témata:,