Selah Sue dává recept na výborné a šťavnaté písničky

kristinabila

Po eponymním debutu z roku 2011 bylo o Selah Sue v Česku hodně slyšet. Úžasná, bezprostřední, talentovaná, psalo se o ní. A něco, nebo možná všechno, na tom je. Tenhle zázrak z Belgie vám dá na nové desce víc než jeden Reason k nastražení uší. Naživo Selah letos uslyšíme na festivalu Rock for Churchill.

S přípravou druhého alba si belgická zpěvačka Selah Sue (26) hrála celé čtyři roky. „Doba temnoty“ pro její fanoušky konečně skončila a na stole teď mají šťavnatou, neotřelou a nápady natřískaná nahrávku Reason. Milovnice Lauryn Hill sice trochu osekala reggae, pro ni typických houpavých rytmů se však nezbavila. Reason je zvukově pestřejší, elektronicky experimentální a hudebnice si na albu víc pohrála s aranžemi. Posunula se možná do většího mainstreamu směrem k soul-popu, na autenticitě a upřímnosti skladeb to ale nemění vůbec nic.

Ubylo také intimních sedánků s kytarovým doprovodem. Když ale přijdou, stojí za to; jako třeba křehká Always Home, během které se člověku zachce „bezbrannou“ modrookou blondýnku obejmout, aby ho v zápětí odstřelila hlasovou kanonádou v naléhavé Reason. S některými kousky se zpěvačka mazlí skoro pět minut, aniž by nudily nebo vyčpěly.

Selah Sue je zdatná textařka a jakkoliv se některé příběhy můžou jevit prvoplánově, procítěnost a hrubá jemnost, s jakou je zazpívá, hovoří o přesném opaku. Vložila do nich akorát sama sebe. Největším důkazem je toho song Daddy, který se na rozdíl od jeho první variace Mommy nese v rozvolněném tempu. Selah může s hlasivkami laškovat jakkoliv – v jeden moment si je strouhá na struhadle, ve druhém zas přeladí na líbezný šepot. Jak odlišně je možné uchopit stejnou skladbu dokazuje třeba akustický bonus hlavního singlu Alone.

Pořád stejná, ale jiná – tak by se dala charakterizovat zpěvaččina nová tvář. Už není ztraceným teenagerem, který si potají skládá písničky do šuplíku, ale dospělou umělkyní. Z Reason je slyšet chuť zkoušet nové věci. České publikum se jejích pověstných improvizací dočká na srpnovém festivalu Rock for Churchill (tady je zpráva).

Selah Sue – Reason
Vydavatelství: Because Music
Seznam skladeb:1. Alone, 2. I Won’t go for More, 3. Reason, 4. Together (feat. Childish Gambino), 5. Alive, 6. The Light
7. Fear Nothing, 8. Daddy, 9. Sadness, 10. Feel, 11. Right Where I Want you, 12. Always Home, 13. Falling Out

 

Témata: