Nejlepším komediálním seriálem byla vyhlášena politická satira Viceprezident(ka), která stejné ocenění získala také loni. Představitelka hlavní hrdinky tohoto seriálu, který pochází rovněž z dílny HBO, Julia Louis-Dreyfus byla oceněna i jako nejlepší komediální herečka. Tím zvýšila svou sbírku cen za nejlepší herečku na rekordních šest.

Dojatá Louis-Dreyfus věnovala cenu svému otci, který v pátek zemřel. V děkovné řeči se opřela i do kampaně prezidentského kandidáta republikánů Donalda Trumpa.

„Ráda bych se omluvila za současnou politickou atmosféru,“ uvedla pětapadesátiletá herečka.

„Myslím, že náš seriál setřel hranici mezi komedií a politikou. Začal jako politická satira, ale nyní vypadá spíše jako dokument,“ řekla Louis-Dreyfus.

Letošní ročník cen Emmy přinesl i několik překvapení. Favorizované herce v kategorii dramatický seriál pokořili méně známí interpreti.

Cenu za nejlepšího herce v dramatickém seriálu si odnesl pětatřicetiletý americký herec egyptského původu Rami Malek za sérii Mr. Robot a nejlepší herečkou v téže kategorii se stala třicetiletá Kanaďanka Tatiana Maslany za sci-fi seriál Orphan Black. Agentury rovněž připomněly, že nynější televizní ceny Emmy kontrastují s letošními filmovými cenami Oscar, které byly kritizovány v médiích jako „příliš bílé“. Už v nominacích na Emmy figurovala letos řada černošských herců, na nejlepší komedii aspiroval i sitcom Black-ish, jehož humor je založen na rasové otázce.

Herečka Viola Davis, která loni jako první herečka černé pleti zvítězila v kategorii nejlepší herečka v dramatickém seriálu (Vražedná práva), sice triumf nezopakovala, bodovali ale například scénárista a herec asijského původu Alan Yang a Aziz Ansari za komediální seriál Master of None. Mezi oceněnými jsou i tři černošští herci – Regina King (seriál American Crime), Sterling K. Brown a Courtney B. Vance; oba muži za seriál American Crime Story: The People v. O.J. Simpson.

Tento seriál, který vypráví o jednom z největších amerických soudních procesů 20. století, šel do finálního klání s 22 nominacemi. Proměnil jich ale jen pět.