Seriály, ze kterých se staly filmy

David Šohaj

Seriálový formát byl v minulosti často považován za pokleslou a přízemní zábavu pro gaučové povaleče. Kam se nekonečné a klišovité seriály hrabaly na celovečerní filmy s uměleckým přesahem?! Dnes je ale všechno jinak. I díky nástupu streamovacích platforem typu Netflix se celá hra změnila. Seriály jsou dnes považovány za legitimní součást moderní popkultury a jejich dopad už nemůžeme ignorovat. Řada kvalitních příběhů a postav si tak nakonec prorazila cestu právě i na filmové plátno. Myslíme ještě v době, kdy to nebylo nic běžného.

21 Jump Street

Málokdo ví, že tato geniální komedie z roku 2012 svým námětem vychází ze stejnojmenné televizní série z přelomu devadesátých let. Sérii vysílala americká televizní stanice Fox, která v té době přišla třeba i s legendárními Simpsonovými. Příběh pojednával o mladých policistech, kteří v utajení infiltrovali střední školu, kde byli na stopě nejednomu zločinu. Seriál to od roku 1987 do ro roku 1991 dotáhl až na pět sérií a zazářil v něm třeba i Johnny Depp, který tehdy poprvé získal vlnu fanynek. Jedna z postav v podání Richarda Grieca to později v roce 1995 dotáhla ještě na vlastní spin-off. Ten už se ale popularitě původního seriálu ani nepřiblížil. Celou myšlenku oživili filmaři až téměř o dvacet let později ve stejnojmenném hollywoodském celovečeráku.

Addamsova rodina

Tahle hrůzostrašná rodinka, která sice oplývá značným bohatstvím, ale do moderní společnosti se nehodí ani za mák, je tady s námi už pěkných pár desítek let. Původní televizní seriál vysílala americká stanice ABC už od roku 1964! Na filmová plátna se potom Addamsovi poprvé dostali v roce 1991. Od té doby vzniklo hned několik televizních i filmových předělávek, původní celovečerák je ale dodnes považován za naprostou klasiku. Výtvarník Charles Addams zkrátka stvořil úplně nový druh strašidelné podívané.

Mission Impossible

Legendární celovečerní bijáky s Tomem Cruisem v hlavní roli všichni dobře známe. Věděli jste ale, že jejich námět vychází z televizního seriálu? Původní série se vysílaly na stanici CBS v letech 1966 až 1973, později převzala štafetu všudypřítomná ABC (1988-1990). První celovečerák měl premiéru v roce 1996. Původní seriál sledoval osudy malého týmu tajných agentů, který původně vedl Dan Briggs (v podání Stevena Hilla). Původní myšlenka osloveného režiséra Briana De Palmy bylo celovečerní film přímo navázat tam, kde poslední díl seriálu vyprávění ukončil. Nakonec film žil vlastním životem a dnes je jeho kult mnohem známější než originální seriál.

Star Trek

Jen málokterý seriál zanechal v popkultuře takovou stopu jako sci-fi Star Trek. Samotná značka představuje vůbec nejdéle běžící ságu na televizních obrazovkách v historii. Původní série se začala vysílat už v roce 1966 na NBC a s pauzami se ve více či méně odlišné mutaci vlastně vysílá dodnes! Máme tady fenomenální řadu Enterprise nebo dokonce animovaný seriál. Do kin se potom Star Trek dostal až v roce 2009. Filmu dali vzniknout hollywoodští hlavouni J. J. Abrams a Damon Lindelof a opět se jednalo takřka o automatický úspěch. Fenomén Star Treku je zkrátka větší než film nebo seriál. Komiksy, hračky a obrovské kluby příznivců po celém světě to jen dokazují. Něco takového tvůrci původního seriálu určitě nečekali.

Témata:, ,