Setkání s majitelem sado-maso salonu


Byl jednou jeden strašlivý hrad, na kterém sídlili nemilosrdní upíři. Tihle upíři si křížením vlkodlaků a lidí vyšlechtili rasu Lycanů, jež určili za své otroky. A pak se jeden z vyvolených Lycanů zprotivil pánově vůli a začal boj za spravedlnost. K tomu připočtěme love story až za hrob, pochmurný tmavě modrý tón všech záběrů, kožené oblečky a detailní záběry ukusování hlav a bičovaných zad. Do toho dunivá hudba a patetické, šroubované dialogy – a máte v kostce celý film Vzpoura Lycanů.

Nejspíš to tak má být. Underworld režiséra Patricka Tatopoulose je akční fantasy krvák, a vše tu dokonale zapadá do vymezené škatulky. V rámci žánru je to dobře odvedená práce. U takového filmu nelze čekat hloubku postav či duchaplnou zápletku. Hlavní jsou stříkance krve a postprodukční efekty, které se tu využívají v míře vrchovaté. A lidské figury jsou jen doplňkem všech těch digitálních hrátek. Ve velkých celcích, bojových scénách či zobrazování vlkodlačích proměn se tak oko diváka kochá. Když ale dojde na mezilidské či meziupíří situace, najednou je až moc vidět, jak jsou postavy prkenné. Upíři jsou aristokraticky krutí, Lycani a lidé odhodlaní „s puškou v ruce, s ohněm v srdci“, vlkodlaci hrůzně vrčící… Každý si vystačí s jedním dvěma výrazy. Navíc scénář a dialogy scénáristické trojice Danny McBride, Dirk Blackman, Howard McCain jsou jako z pera třináctiletého milovníka fantasy se sklonem k sadomasochismu: se vším patosem, fascinací rozdělením světa na  pány a otroky a  představou o lásce jako o vyměňování si replik o věčnosti.

Akční gamesa, která jde tak trochu mimo vás

Maximum ze své postavy vytěžil Bill Nighy jako upíří vládce Viktor (měl pro to i nejvíc prostoru), ostatní se pohybují po plátně s předurčeností šachových figurek (scénář jim ani víc neumožňuje). Mužské oko snad potěší Rhona Mitra jako upíří femme fatale (nakonec, kdo jiný… jiná ženská postava na plátno prakticky nevkročí).

Třetí díl série Underworld je jako PC hra převedená na plátno. Hlavní hrdina Lucian je několikrát skoro mrtvý, ale vždycky se z toho zázračně oklepe – zvlášť na konci, kdy ho na hradbách prošpikují šípy, aby do dalšího záběru vesele nakráčel v novém oblečku a plný sil. Pokud berete film jako produkt, jako výlisek vyrobený na lince, kde nezáleží na jakékoli výpovědi, a chcete jen pozorovat hýbající se obrázky, bude se vám Underworld asi líbit. Jiný typ diváka ale může mít pocit, že se dívá kamarádovi přes rameno při hraní akční gamesy – je to napínavé, ale jde to celé tak nějak mimo vás.

Underworld: Vzpoura Lycanů (Underworld: Rise Of The Lycans)

USA, 92 minut, české titulky

Režie Patrick Tatopoulos, hrají Michael Sheen, Rhona Mitra, Bill Nighy, Steven Macintosh, Kevin Grevioux.

Premiéra v ČR 22. 1. 2009