Sigur Rós: Když Kuky objevuje severské skřítky

ondrejbambas

Po svobodomyslném rozjímání a nespoutané oslavě bytí (album Með suð í eyrum við spilum endalaust a Jónsiho Go), radostných výletech za zvířaty (soundtrack k filmu We Bought a ZOO) a čase stráveném s dětmi přicházejí Islanďané Sigur Rós s deskou Valtari, na níž se vracejí ke klidu a melodiím jako ze sna.

Sigur Rós hrají už od poloviny devadesátých let, hlavním vývozním artiklem Islandu se ale stali až v minulé dekádě. Ostatně pamatujete na veselý „důchodcovský“ klip Hoppipolla z průlomové desky Takk z roku 2005?

Jak řekl basista kapely George Hólm, cesta k nejnovější desce Valtari nebyla lehká. A snadné nebude pro fanouška ani první seznámení. Ano, Sigur Rós rozpoznáte okamžitě, je tu i pár adeptů na použití do reklamy. Noví Sigur Rós ale tentokrát dávají daleko větší prostor melancholii a intimitě.

Poslechněte si nové Sigur Rós v YouRadiu

Deska trvá skoro hodinu, čítá však jen osm skladeb. Jejich atmosféra se přelévá; rozvážný start vystřídá příslib dobrodružné cesty; jako by se Kuky vydal na severský ostrov objevovat místní skřítky. Tempo však brzy zvolní a rázem se ocitáme zpátky doma, zachumláni v posteli. Spánek brzy přechází v živé snění; tohle album je na usínání ideální, stejně si ho ale užijete i při pozorném, ničím nerušeném poslechu.

Na Valtari nečekejte žádné post-rockové exploze ani změnu nálad, přesto se na desku podařilo dostat jistou naléhavost. Tajemná atmosféra spojuje jednotlivé písničky a prostupuje albem až do posledního tónu a posluchače tak drží v lehkém napětí: Ne, ani pomalé pasáže tu nejsou nudné. Mimochodem, Sigur Rós tu zhudebňují i dva roky starý příběh výbuchu sopky v jejich rodné zemi. I tak můžeme vnímat střídání gradace a následného klidu v průběhu celé desky.

Sigur Rós - ValtariSamotné písničky bez kontextu alba si nadšené posluchače budou pravděpodobně hledat těžko, dohromady však tvoří velice přesvědčivý celek. Jejich atmosféra funguje jako sada barev, díky kterým vás perfektně namalovaná krajinka baví ještě víc.

Sigor Rós – Valtari
Vydavatelství: EMI
Celkový čas: 54:16
Seznam skladeb: Ég aAda, Ekki Mukk, Varúð, Rembihnútur, Dauðalogn, Varðeldur, Valtari, Fjögur píanó