Síla polibku aneb 3 důvody, proč byste se měli více líbat

Lucie Bryndová

Možná vám to občas připadá nemožné a také nevidíte žádný dobrý důvod, proč prostě někdy zavřít pusu. Jeden by tady ale byl. A to je líbání. Polibky, dotek druhého ústy, byť jen na tvář. Je to chvíle ticha a zároveň tolika slov, aniž by člověk musel cokoli říci. Ne nadarmo bývá polibek tím prvním, co děláme hned potom, co někoho blízkého pozdravíme. Líbání je přínosné ale také z hlediska zdravotního. Jaké výhody nám přináší?

  1. Okamžité uklidnění. Pokud se nelíbáte s někým zcela poprvé, kdy je rozrušení, nervozita a pocit vlastního selhání asi na nejvyšším možném levelu, je polibek, a to včetně polibku přátelského, kdy jde třeba jen o letmou pusu na tvář, natolik účinný, že vás okamžitě vytrhne z jakéhokoli přemýšlení nad čímkoli a uvolní vás. Už jenom samotný kontakt tváří v tvář působí uklidňujícím dojmem. Čím více se sebe vzájemně dotýkáte, tím klidnější se budete cítit. Hluboký romantický polibek pak tento efekt ještě umocní, protože v takovou chvíli vaše tělo uvolní větší množství oxytocinu neboli hormonu, který ve vás vyvolává pocity lásky, sblížení a intimity. Budete se pak cítit doslova opojeni skvělou náladou a láskou.
  2. Nalezení toho pravého. První polibek s novým partnerem je často doprovázen takovou nervozitou, že nemusí zrovna dopadnout tak, jak si přejeme. Obvykle se bojíme, že selžeme, že se nebude protějšku líbit, jak líbáme. Ale i ten první moment nám o druhém dost prozradí. Funguje jako dobrý barometr. Podle studie, která byla zveřejněna v časopisu Archives of Sexual Behaviour, se ve rtech nachází mazové žlázy, které produkují feromony, chemické látky, které mohou hrát roli při vzájemné přitažlivosti. Podle této studie to pak funguje tak, že když líbáte někoho nového, ve skutečnosti získáváte vzorek jeho feromonů a jako počítač vyhodnocujete, zda jsou jeho feromony pro vás vhodné a zda se vám líbí. Na tom asi něco bude, co myslíte?
  3. Silnější pouto. Jste se svým partnerem už hezkou řadu let a kdyby se vás teď někdo zeptal, kdy jste se naposledy políbili, budete nějakou dobu váhat? Tak pozor. Podle již zmíněné studie mají páry, které se často líbají, tendenci být ve vztahu šťastnější než ti, kteří to nedělají. A to i bez ohledu na frekvenci sexuálního spojení. Důvod je prostý. Při líbání se mohou uvolňovat ve vašem těle také endorfiny, které snižují nervozitu a stres, a vy se pak cítíte podobně, jako kdybyste právě uběhli deset kilometrů nebo byli zrovna po parádní lekci ve fitness. Podle další studie se prý při romantickém líbání synchronizují červené krvinky, a tak dojde ke sladění dýchání i srdečního tepu. Ať už je to pravda, nebo je to trošku přitažené za vlasy, určitě stojí za to se nad tím zamyslet. Někdy je jen samotné líbání natolik vzrušující, že na tom asi trošku pravdy bude, co říkáte?