Simple Minds se vracejí s popovým albem. Je výrazné a povedené

Milan-Janecek

S novým albem Graffiti Soul se skotská pop rocková kapela přihlásila čtyři roky po vydání zatím poslední desky Black & White 050505. Tímto způsobem se navíc vrací ke svému sympatickému pop rocku, se kterým slavila takový úspěch v osmdesátých letech.

Album Graffiti Soul vznikalo, jak tvrdí členové kapely Simple Minds, na cestách po Evropě; částečně v Římě, částečně na Sicílii, v Antverpách a v Glasgow. Samotné natáčení potom proběhlo ve studiích Rockfield u města Monmouth ve Walesu. Kapela se tak téměř po třiceti letech vrací na „místo činu“. Tady totiž nahrála desky Real To Real Cacophony, Empires And Dance a New Gold Dream.

Zpěvák mluví o popových skladbách s koulemi
Zpěvák Jim Kerr avizoval, že album „je odvážnou a energickou kolekcí skladeb“ a že „je to rock’n’rollové album praskající ve švech – popové skladby s koulemi.“ S tím se nedá než souhlasit. Již úvodní Moscow Underground dává tušit, že se jedná o povedenou desku. Jednoduše postavená skladba s přímočarým tahem a přitom naléhavá. Ne nadarmo lidé srovnávali Simple Minds s U2.

Poslechněte si píseň Moscow Underground

http://www.youtube.com/watch?v=L2FVEBHAw5s

Naplno se kapela rozjíždí s následující Rockets. Tahle skladba je i prvním singlem z desky. Na albu výrazně vyčnívá This Is It, která má nesporný hitový potenciál. Jako bonus slouží rockovější Shadows And Light a cover verze Neil Youngovy Rockin’ In The Free World, kterou známe i od Bon Jovi.

Výborně sehraná dvojice Kerr – Burchill
Je zajímavé sledovat, jak se doplňují dva zakládající členové kapely, zpěvák Jim Kerr a kytarista Charlie Burchill. Kerrův naléhavý vokál se střídá s jednoduchými kytarovými postupy a melodiemi. Burchillova kytara místy připomíná kytaru The Edge z U2. Jako názorná ukázka poslouží třeba skladba Kiss And Fly. Celou desku navíc provází spolehlivá rytmika basisty Eddie Duffyho a bubeníka Mel Gaynora.

Poslechněte si píseň Kiss And Fly

Simple Minds na své desce dokazují, že i po třiceti letech na scéně lze složit aktuální písničky plné vnitřního pnutí a energie, melodicky i rytmicky hravé. A i když melodie postrádají tu sílu, která skupinu zdobila na jejím vrcholu, album je více než povedené. Sluší se poznamenat, že vychází i v limitované 2CD edici. Náplní druhého disku jsou cover verze jiných interpretů, znichž zmiňme Thin Lizzy, The Stranglers nebo Massive Attack.

Simple Minds – Graffiti Soul
Vydalo:
Universal
Stopáž: 42:49
Skladby: Moscow Underground, Rockets, Stars Will Lead The Way, Light Travels, Kiss And Fly, Graffiti Soul, Blood Type, This Is It, Shadows And Light, Rockin’ In The Free World

Témata: