Skladatelé filmové hudby, jejichž jména asi neznáte, tvorbu ano

David Šohaj

Vyrobit dobrý filmový počin je bez velké nadsázky hotovou alchymií. Musí se smíchat dobrý scénář, schopný režisér, více či méně hvězdné obsazení a další miliarda věcí. Na takovém seznamu samozřejmě nemůže chybět ani hudební složka filmu (tedy pokud se nebavíme třeba o filmu němém). Tu často vnímáme jen jako jakousi kulisu, pro výslednou atmosféru je ale naprosto nenahraditelná. Ke spoustě filmům vychází navíc také oficiální soundtracky (OST), hudební alba, na kterých najdete skladby, které si v daném filmu „zahrály“. Zjišťuju, že lidé je občas poslouchají i místo běžné hudby. Hudba, která byla zkomponována výhradně pro nějaký film, často pochází z hudebních skladatelů, jejichž jména možná neznáte z prestižních hitparád, dopad jejich děl je ale ohromný. Jejich tvorbu známe totiž bezmála úplně všichni. Tedy pokud jsme se posledních pár desetiletí neschovávali někde v jeskyni. Pojďme se s několika z nich seznámit o něco podrobněji.

Hans Zimmer. Podle bezpočtu fanoušků i odborných kritiků platí za současnou jedničku v tomto oboru právě tento v Německu narozený hudebník. V Hollywoodu platí za jednoho z nejinovativnějších tvůrců vůbec. Nejvíce ho proslavil dnes už klasický snímek Gladiátor. Na kontě má ale také veledíla jako Rain Man, Lví král nebo Počátek. Za tyhle filmy si odnesl Oscara. Doma má také spoustu Zlatých Glóbů (Poslední samuraj, Interstellar, Španglicky snadno a rychle, Pearl Harbor) a cen Grammy (Řidič slečny Daisy, Šifra mistra Leonarda, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže). To už je slušné skóre, že? Hans nedávno oslavil 61. narozeniny a stále je ve skvělé formě.

James Horner. Hrát na klavír začal v pěti letech. Hru pak studoval na londýnské Královské univerzitě. Poté se přestěhoval blíže k Hollywoodu – přímo do slunného státu Kalifornie. V současnosti na vysoké škole vyučuje hudební teorii. Vy ho ale budete znát spíše díky filmům jako Amazing Spider-Man, Titanic, Casper nebo Apollo 13.

Michael Giacchino. Tenhle americký hudebník se kromě filmů proslavil také jako dodavatel soundtracků pro ty nejkultovnější videohry. Jeho jméno najdete u záležitostí jako Call of Duty nebo Medal of Honor. Pokud jde o celovečerní filmy, postaral se o hudbu k projektům jako Star Trek, Jurský svět, Spider-Man: Homecoming nebo Úžasňákovi 2.

John Williams. Pravděpodobně jediné jméno z tohoto seznamu, které už znáte. Williams už dlouhá desetiletí platí za lidské synonymum pro filmovou hudbu. Postaral se o komplexní produkci Star Wars, Harryho Pottera nebo Schindlerova seznamu. V současnosti je mu už 86 let, ale profesně je stále aktivní. Hudbu složil například i pro poslední pokračování ságy Star Wars.

Howard Shore. Tenhle kanadský hudebí producent se narodil v Torontu do jedné židovské rodiny. Studovat hudbu začal už v osmi letech a do třinácti let prostřídal angažmá hned v několika lokálních kapelách. Hudbu později studoval na kalifornské univerzitě v Berkeley a dnes jeho dílo můžeme znát především díky filmům Pán prstenů (poslední dva díly), Dogma, Gangy New Yorku nebo Nahý oběd. Aby toho nebylo málo, složil také znělky pro několik amerických talk show jako The Tonight Show nebo kultovní Saturday Night Live.