Skotští Biffy Clyro – Muse pro méně náročné

Jiri-Vanek

Alternativní rockeři Biffy Clyro měli přijet do Prahy už loni na podzim, ale nakonec dali přednost předskakování Muse na jejich americkém turné. Letos se ale skotské trojice dočkala i Praha. Biffy Clyro odehráli v Lucerna Music Baru výborný koncert a ukázali, proč patří ke špičce současné ostrovní scény.

Biffy Clyro patří v současnosti mezi nejoceňovanější britské kytarové kapely, z loňské páté (a rozhodně nejlepší) desky Revolutions už jim v hitparádách bodovalo šest singlů. Hned první trojice písní pražského koncertu, That Golden Rule, Living Is a Problem Because Everything Dies a Glitter And Trauma jasně ukázalo, proč tomu tak je.

Biffy Clyro a Living Is a Problem Because Everything Dies

Biffy Clyro sice neskládají nikterak originální hudbu, spousta jejich písniček až prvoplánově vlezle útočí na první signální soustavu. Pánové ale na druhou stranu disponují mnoha melodickými nápady; v jedné písni marnotratně utratí tolik, co by slabším skladatelům stačilo na kousky dva. K tomu přičtěte skvělé vokály, ve kterých se doplňují hlavní zpěvák a kytarista Simon Neil s jednovaječnými dvojčaty Jamesem (baskytara) a Benem (bicí) Johnstonem, doplňte energický výkon, s nímž by mnohdy strčili do kapsy i v Česku hodně populární The Subways, přidejte časté tempové i dynamické změny a pochopíte, proč jsou zrovna Biffy Clyro tak v kurzu.

Cizinci to odzpívali
Škoda, že Lucerna Music Bar kapela těchto kvalit nezaplnila do posledního místa, velkou část publika navíc tvořili cizinci; ti ovšem odzpívali většinu písniček. Ať už to byla třeba skvělá Mountains z poslední desky, Who’s Got a Match z předchozí Puzzles nebo Born On the Horse s pro Biffy Clyro ne úplně typickým zvukem postaveným na syntezátorech. Pozitivem rozhodně bylo, že koncertní verze písní odehrála kapela naživo, jen s minimem samplů – oproti desce tak skladby dostaly často syrovější, přesto plný zvuk. Je pozoruhodné, co všechno jsou schopní Biffy Clyro odehrát a odzpívat jen ve třech – nemohou tak nepřipomenout právě v úvodu zmiňované Muse.

Biffy Clyro, Mountains, letos a naživo

http://www.youtube.com/watch?v=3qyIyZvslfI

Druhá půlka koncertu už přece jen přinesla zklidnění. Došlo i na balady (9/15ths, All the Way Down nebo Machines). Pod slovem balada si ale v podání Biffy Clyro, snad kromě God & Satan, nepředstavujte něco plytkého. Vcelku logicky došlo na většinu písniček z poslední desky, kterou doplnily čtyři kusy z té předchozí; znalcům se pak dostalo i starších kusů All the Way Down a Liberate the Illiterate z desky The Vertigo of Bliss.

Biffy Clyro a God & Satan

http://www.youtube.com/watch?v=RAtacHPAHLI

Jméno Biffy Clyro vzbuzovalo velké očekávání. Pražský koncert potvrdil, že na letošní prestižní cenu Mercury Prize nebylo nominováni neprávem

Biffy Clyro    
Praha, Lucerna Music Bar, 29. října 2010