Elbow uvádí: Skrytý půvab koloběhu života

ondrejbambas

Tři roky po vydání desky Build a Rocket Boys! se o slovo hlásí britská pětice Elbow. A i teď zůstává tou nenápadnou hvězdičkou, která však dokáže opakovaně zaplnit desetitisícové haly a od které si BBC nechá složit ústřední píseň pro zpravodajství z londýnské olympiády. Kouzlo Elbow nevyprchalo, jenom není tak snadné ho objevit.

Skupina Elbow se během více než patnáctileté kariéry dopracovala do pozice jedné z největších britských kapel. Její půvab možná zůstává zbytku světa skrytý, unikátní styl, kterým se odlišuje od přímočařejších souputníků typu Coldplay nebo tradičnějších britpopařů, jakými zůstali například Suede, si ale za cíl dobýt svět ani nedává. Přesto se dá říct, že nejlépe písničky Elbow vyzní v halách a noblesních koncertních sálech. A důležitá je při jejich poslechu pozornost.

Poslechněte si Elbow v Youradiu

S precizní prací pokračují Elbow i na šestém řadovém albu The Take Off And Landing Of Everything. Frontman Guy Garvey je perfekcionista, který si dává záležet na každém tónu, za sebou má navíc velice citlivou kapelu, jež se nebojí zpomalit a nechat tóny volně plynout jen za doprovodu jednoduchého akordu. Elbow něco podobného praktikují již delší dobu, stačí vzpomenout na geniání hvízdání v Lippy Kids.

Oproti rozmáchlejším předešlým dvěma deskám složeným pro orchestrální doprovod se novinka vrací více do minulosti a pracuje se surovostí a nepředvídatelnosti (Charge, Fly Boy Blue/Lunette). Orchestrální složka se sice nevytratila, víc prostoru však dostaly syntetizátory a klávesy.

Název alba prý odkazuje k neustálému scházení se a rozcházení. Děti, nečekané momenty… Koloběh života, který se mění a nabývá nových rozměrů, když je vám čtyřicet. A do podobných situací, jež dokáží na chvíli vytrhnout z komfortní zóny a nutí být ve střehu, posluchače přivedou i nové skladby. Sladkobolné melodie s charismatickým vokálem se linou stejně lehce jako schopnost Elbow ohlodat skladby na kost a nechat na ní jen to nejsilnější.

ElbowThe Take Off And Landing Of Everything představuje civilnost a ani Elbow asi žádná další cena Mercury nečeká. Se vší hrdostí však pokračují v tom, co umí, a zůstávají pořád tou skupinou z Manchesteru, protože i když ve stejnojmenné skladbě popíší New York Morning, pořád to zní pěkně britsky.

Elbow – The Take Off And Landing Of Everything 
Vydavatelství: Fiction
Seznam skladeb: This Blue World, Charge, Fly Boy Blue/Lunette, New York Morning, Real Life (Angel), Honey Sun, My Sad Captains, Colour Fields, The Take Off and Landing Of Everything, The Blanket Of Night
Celkový čas: 56:51  

Témata:,