Skunk Anansie akusticky: Jako šepoty a výkřiky zraněné lvice

honza-m

Unplugged koncerty zažily největší boom v devadesátých letech, stejně jako britská kapela Skunk Anansie. Jejich aktuální akustické ohlédnutí za mnohaletou kariérou ale jasně ukázalo, že některé atributy devadesátek bychom v roce 2013 pohřbívali předčasně.

Skunk Anansie se představili londýnské Cadogan Hall v nezvykle klidné formě. Křehký akustický kabátek ale nechal vyniknout tomu, co se v obvyklé rockové podobě skryje za burácení kytar: instrumentální i skladatelské vyspělosti kapely a hlavně fenomenálnímu zpěv dnes už téměř ikonické frontwoman Deborah Dyer alias Skin. Kapela si k nahrávání přizvala i smyčcovou sekci, která unplugged verzi skladeb dodala na dynamice a na šťávě. Vkusně se ale spokojila s podbarvováním, větší prostor dostaly smyčce jen v několika kouscích, například v závěrečné hitovce Charlie Big Potato, v jejíž albové verzi hrají prim samply.

A pak je tu zmíněný skvělý zpěv Skin. Specifická barva hlasu, technika a hlavně emoce, jež dodává do každého tónu, z ní dělají jednu z nejzajímavějších zpěvaček vůbec. Skin umí dojatě šeptat a stejně tak křičet jako raněná lvice, jak to předvádá v You Saved Me. Slyšet ji zpívat samotnou ve ztichlém sále ve skladbě Charity je zážitek, při kterém běží mráz po zádech.

Poslechněte si Skunk Anansie v Youradiu
Přečtěte si prázdninový rozhovor se Skunk Anansie

Unplugged provedení Skin nezkrotilo ani trochu, snad jen minimálně při komunikaci s publikem, stejně jako neubralo na naléhavosti celé kapely. Funguje to i v písničkách, které patří v původních verzích k těm tvrdším, třeba Weak nebo I Believed In You.

Skunk Anansie: An Acoustic - Live In LondonTohle je nadčasová nahrávka, která Skunk Anansie nezachytila v dobách největší slávy, ale která je spolehlivým důkazem toho, že znovu sbírají síly.

Skunk Anansie: An Acoustic – Live In London
Vydavatelství: Boogooyamma Records
Celkový čas: 77:42
Seznam skladeb: Brazen (Weep), Because Of You, Infidelity (Only You), I Hope You Get To Meet Your Hero, Charity, 100 Ways To Be a Good Girl, I Believed In You, Secretly, You Saved Me, I Will Break You, God Loves Only You, You Do Something To Me, Weak, My Ugly Boy, Squander, Hedonism (Just Because You Feel Good), Twisted (Everyday Hurts), Charlie Big Potato

Témata: