Skutečně jsou kočky a psi smutní, když jim zemřou majitelé?

Pavla Gabrhelíková

Většinou žijeme déle než naši domácí mazlíči, takže spíš upínáme své myšlenky k tomu, jak to bez nich zvládneme. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, co by bylo, kdybyste jim umřeli vy?

Podle Hollyho Willetta, trenéra psů a rehabilitačního specialisty, dokážou psi rozeznat mrtvé tělo od živého: „Když z těla vyprchává život, mění se jeho biochemie a snižuje se tělesná teplota. Když přestane člověk reagovat na jejich podněty, mají jasno. Kočky dokonce reagují na změnu našeho pachu.“

Znáte ty příběhy psů, kteří spí na hrobu svého páníčka nebo ho očekávají na místech, kde se vyskytoval? To už jsou extrémy. Většinou psi reagují na smrt člověka v rodině proto, že se změní náboj emocí v jejich bezprostředním okolí (poznají, že jste smutní) nebo si povšimnou změny rutiny (každý den jste nosili babičce jídlo a on jí žebral u postele, a teď už to neděláte).

Co kočky?

Většina lidí si myslí, že kočky jsou lhostejné a sobecké, proto je ani smrt jejich majitele nevyvede z míry. Ale není to tak. Většina z nich pak odmítá žrát, chová se apaticky a je ve stresu. Některé se dokonce nebudou chtít hnout z místa, kde se svým milovaným člověkem trávily čas. Proto pokud jste zdědili nebo adoptovali kočku po zesnulém majiteli, věnujte jí extra pozornost a mějte s ní trpělivost. Prochází si opravdu psychicky náročným obdobím.

Možná vztahy se zvířaty nejsou tak hluboké nebo nadpřirozené, jak se většina lidí domnívá. Nicméně věřte, že byste svému zvířeti chyběli, možná ještě víc, než bude chybět ono vám.