Skvělý kabaret Green Day rozdával trika, kytaru a energii

Stefan-Titka

Americké punkrockové trio Green Day včera na pražském Výstavišti roztančilo 14 tisíc fanoušků. Koncert trval neuvěřitelné tři hodiny a kapela během nich zahrála nejen největší hity z posledních desek 21st Century Breakdown nebo American Idiot, ale zavzpomínala i na staré dobré punkové časy s deskou Dookie. Mohla si to dovolit, podle věkového složení publika totiž Green Day už dávno přesáhli jednu generaci. Staří, mladí – všichni si včera udělali zelený den.

Green Day včera energie přímo sálala. Jako by člověk sledoval (kdysi vyhaslou) legendu, která dostala poslední šanci dokázat, co umí, a vehementně se o tom snažila všechny přesvědčit.
Green Day jsou ale i při svých třech členech jednou z největších kapel Fanoušek, který skáče do publika. Stage diving s rozběhemsoučasnosti a to, že pro mnoho fanoušků kapely bude Výstaviště nezapomenutelným zážitkem, předznamenala už skladba Know your Enemy. Frontman Green Day Billie Joe Armstrong při ní vytáhl na jeviště mladíka, který se s ním objal, zazpíval a pak ukázal ukázkový stage-diving s rozběhem. Nezůstalo ale jen u jednoho.

Armstrong po celou show dokazoval, že na pódiu a před publikem se cítí jako ryba ve vodě. Když už někoho netahal z kotle nebo nestříkal hadicí s vodou, našel si čas i na „dárky“ v podobě triček, která vystřeloval tlakovým zařízením nad hlavami fanoušků. Ke konci se pak pod jeho vedením koncert proměnil v jakýsi kabaret; zazněla totiž řada coververzí známých písniček od The Doors, AC/DC, The Rolling Stones, The Beatles a dokonce i Monty Python).

Velmi dobře vyšel i vtip se založením nové kapely přímo během koncertu. Armstrong postupně z kotle fanoušků vytáhl bubeníka, basistku a kytaristku a dal jim možnost, aby si s nimi zahráli. Kytaristka si navíc jako dárek odnesla Armstrongovu kytaru. Očividně prožívala nejlepší den svého života.

Díky za nejlepší turné!
Je skoro zbytečné vypisovat seznam skladeb, které Green Day včera zahráli. Po třech hodinách měl člověk pocit, že mu Green Day přehráli celou svou diskografii a přidali navrch ještě dvě zbrusu nová alba. Boulevard Of Broken Dreams, Jesus Of Suburbia, Insomniac, 21 Guns, Good Riddance (Time Of Your Life) – na všechno se dostalo. Nejdéle se samozřejmě klasicky čekalo na ty nejznámější hity – American Idiot a Wake Me Up When September Ends koncert zakončovaly.

21 Guns

Green Day do Prahy přivezli skoro bezchybnou megashow. Bombastické pyrotechnické efekty s ohňostroji synchronizované se skoky zpěváka nebo s údery bicích, překvapivě kvalitní zpěv i po tříhodinovém vyřvávání a kapela v dobré náladě – Armstrong na konci, snad i upřímně, poděkoval za „nejlepší koncert celé tour“.

Wake Me Up When September Ends

Samozřejmě, že poděkování bylo oboustranné. Koncert možná mohl být o něco kratší, ale v nasazení, výkonu i provedení Green Day přesvědčili. Žádná velká věda – řízné kytarové riffy, dravý zpěv a jednoduché melodie na dobrý koncert stačí.

Green Day
Praha, Výstaviště, 29. Června 2010
Support: Billy Talent

Témata:, ,