Skvělý Vec dává lekci z chytrého hiphopu

KatarínaStraková

Jestli někdo v rámci česko-slovenského rapu kope první ligu, je to Vec. Aktuálním albem Stereo farbo slepo navazuje na předchozí kvalitu a čtyři roky starého Funkčného veterána snad ještě o dva stupně předběhl.

Branislav Kováč alias Vec nikdy nebyl typ rappera, který cílí na masu výhradně hiphopových fanoušků. A novinku Stereo farbo slepo může letos sedmatřicetiletý muzikant směle věnovat i vrstevníkům napříč žánry.

Už koncem 90. let se Vecovi na desce jedné z prvních československých hiphopových kapel Trosky podařilo pojmenovat události, reálie a pocity tehdejších dvacátníků tak, že za připomenutí stojí i dneska. Nejde přitom nutně o téma (kouření marihuany v Zakázanem uvolněnie), ale spíš o poetiku, postřehy.

http://www.youtube.com/watch?v=A56npJxqE0Y

Ani nové skladby Veci nevznikají jako hluková kulisa. Kováč naprosto přirozeně zaujímá hlavní roli na scéně a bez problému na sebe strhne fascinovanou pozornost kompletního obecenstva, včetně nápovědy. Daří se mu chytře a vtipně prezentovat zajímavé postoje; oproti slovenskému kolegovi Rytmusovi je daleko mírnější, byť textově a výrazově přitom výrazně přesnější, a muzikantsky jednoznačně kreativnější. Na desce přitom všechno funguje jak má, Vec ani chvíli nedovolí, aby posluchači uvadla pozornost.

Do hiphopu vkusně vkládá art muziku, dovolit si může zařadit i bezmála sedmiminutovou píseň Včera bolo dávno, přičemž každou vteřinu jejího poslechu člověka mrazí po těle. A že má celé album více než hodinovou stopáž a mnoho hostů? Tím lépe!

Poslechněte si Vece v YouRadiu

Mezi top kousky na desce patří ty z jeho vlastní produkce; Maňana, Placebo, Samotár nebo V igelitovej taške, ale také třeba Kúsky mňa, kde vzpomíná kromě jiného na zmíněné Trosky. Překvapivě dobře zní také Alexandra Okálová, která hostuje v závěrečném singlu Branči Kováč.

Sympatické je i to, že Vec na desce nenadává; spíš vzpomíná, s lehkostí hledá a vtipně ukazuje. Ať už jde třeba o narážku na Bratislavu, ve které se nenarodil (akurát v nedeľu to rozoznať nebýva ťažké, vraciam sa Vec - Stereo farbo slepos jedlom od mamy v igelitovej tašku) anebo na ty, kteří pokaždé volí lehčí cestu (nezmením svet, ale stále to budem skúšať, pichať do osieho hniezda a otvárať si ústa).

S Vecovou deskou má tak jeden během několika skladeb pocit, že věci se alespoň na chvíli dostaly do těch správných rukou.  

Vec – Stereo farbo slepo
Vydavatelství:
EMI
Celkový čas: 71:52
Seznam skladeb: Všetko bude OK + Supa, V igelitovej taške, Dole dole, Kúsky mňa + Škrupo, Rutina, Robí si so mnou čo chce, Maňana + Peter Lipa, Patriot inak, Samotár + Juraj Benetin, Bežím o život, Ďaleko blízko, Sami sebou + Vladimir 518, Rozdiel, Pohár vína + Škrupo, 3X a dosť + Supa, Placebo + Juraj Benetin, Včera bolo dávno + Škrupo, Branči Kováč + Sash & Marián Čekovský (bonus track)

Témata:,