Slavice Zuzana Smatanová otevřela dveře tuctovému popu

Jana-Moravcova

Ač se slovenská Slavice Zuzana Smatanová cítí být zralejší a její album Dvere má být symbolickými dveřmi do nové tvůrčí kapitoly, letošní nahrávka se paradoxně zdá být tím nejslabším počinem. Rozjuchaný pop ála Britney Spears a umělé doladěná intonace dělá ze Dverí další tuctovou holčičí desku.

Mladé hudebnice se jako houby po dešti vyrojily s alby, na kterých se prezentují především osobnostním krokem vpřed, dozráním a „tím nejlepším, co kdy natočily“. Zdá se to už jako nehezké klišé a solidní reklama pro průšvih. I v případě Zuzany Smatanové zdání a PR klame, ani její Dvere nejsou zralejší.

Pátá studiová deska pětinásobné majitelky Slávika (v minulém ročníku si odnesla i titul absolutního vítěze) se jako například nejnovější studiový počin české zpěvačky Terezy Kerndlové potýká s obrovskými kvalitativními výkyvy.

Poslechněte si ukázky ze Dverí

Poprocková zpěvačka se sice více méně drží svého žánru, ale čím dál víc se spouští se standardním středoproudým tanečnějším popem. Snaží se jím rozbít zdánlivou jednotvárnost, kterou by mohly vyvolat intimně laděné pomalé skladby společně s mile rozvernými tracky typu S Tebou Viem. Jejich kvalita se ale s ústřely do dance popu nedá srovnávat.

Vedle sebe tu najednou stojí vycíděný love song s hloubkou Mariánského příkopu (Venovanie, Uveríš) a bezduchá popová vypalovačka ve stylu nápadně připomínajícím Britney Spears (Keď Neveříš), v další skladbě zase vynikající vokalistka zcela nepochopitelně zaměstná umělou ladičku (Dnes Sa Mi Nechce Nič). Oproti těmto ústřelům lze s povděkem kvitovat například kytarovou stadionovku Nad hlavou či pilotní singl Dvere.

Zdá se skoro až neuvěřitelné, že by ten samý tým (producent Maroš Kachút) dopustil změnu, která sice pro zpěvaččinu tvorbu neznamená zásadní obrat, ale připomíná snahu o prezentaci začínající zpěvačky, která vyhrála osmé kolo soutěže ČeskoSlovensko hledá Superstar.

Zuzana Smatanová - DvereOd sedmadvacetileté oceňované multiinstrumentalistky, jež na své páté desce pracovala skoro rok, jsme čekali víc nápadů i péče věnované jednotlivým skladbám. A péčí není myšleno ladění vokálu skrze auto-tune.

Zuzana Smatanová – Dvere
Vydavatel: Sony Music
Celkový čas: 33:25
Seznam skladeb: Dvere, Nad Hlavou, Dnes Sa Mi Nechce Nič, Keď Neveríš, Uveríš, Zostalo Ticho, Prvý Krok, S Tebou Viem, Odznova, Naštastie, Venovanie

Témata:,